Nokia’nın Here Haritalar’ı Audi, BMW ve Mercedes’e satılacak gibi

bmw-otomobil-logo-030415

Nokia, harita birimini dünyanın önde gelen üç otomobil üreticisine satmaya hazırlanıyor. The Wall Street Journal’ın haberine göre, haftalar süren görüşmelerin ardından Audi, BMW ve Mercedes’in çatı şirketi Daimler AG, Here Haritalar’ın tamamını satın almak için Nokia ile prensip anlaşmasına vardı.

Kesin satış fiyatı konusunda henüz bilgi verilmese de, rakamın 2.5 milyar avronun biraz üstünde olması bekleniyor. Here Haritalar servisine Uber de talip olmuş, ancak geçtiğimiz haftalarda sürecin dışında kalmıştı.

The Wall Street Journal, üçlünün Here Haritalar’ı kendilerine saklamayacağını öne sürdü. Süreç planlanan şekilde işlediği takdirde Audi, BMW ve Mercedes diğer otomotiv şirketlerine Here Haritalar’da hisse sahibi olmaları için çağrıda bulunacak. Böylelikle otomotiv sektörünün devleri, Google Haritalar’a ve TomTom gibi geleneksel navigasyon çözümlerine karşı alternatif elde edecekler. Aynı zamanda Here Haritalar’ın otomobillerin araç içi bilgi ve eğlence sistemlerinde yayılması kolaylaşacak.

Mevcut bir servisi satın almak, sıfırdan bir harita platformu kurmaya kıyasla oldukça zahmetsiz. Audi, BMW ve Mercedes’in Here Haritalar’ı satın almasında bu kolaylığın önemli bir rol oynadığı düşünülüyor. The Wall Street Journal, üç şirketin harita teknolojisinden sürücüsüz otomobil çalışmalarında da faydalanabileceğine dikkat çekiyor. Süreci yakından izleyen kaynaklar, anlaşmanın birkaç gün içinde imzalanmasını bekliyor.

İLGİLİ HABERLER