Zoom kullanıcıları artık toplantılara kendi hazırladıkları avatarlar ile katılabilecek

Zoom video toplantılarında kullanılabilecek kişi avatarları özelliğini duyurdu. Tıpkı Apple’ın Memoji‘leri veya Meta’nın çizgi filmleri hatırlatan avatarları gibi görünen avatarlar, sahibinin hareketlerini ve yüz ifadelerini yansıtacak. Böylelikle çok resmi olmayan görüşmelere biraz renk katılması ve kullanıcıların kameraları kapalı olsa bile varlıklarını daha net şekilde diğer katılımcılara hissettirebilmesi hedefleniyor.

Zoom geçtiğimiz yıl da hayvan avatarlarını kullanıma sunmuştu. Şirket avatarların yemek yerken veya sıkıcı toplantıları hareketlendirmek için kullanılabileceğini belirtirken, statik bir profil resminden sıkılanlar için de çare olarak gösteriyor. Beta testi aşamasında olan avatarları deneyebilmek platformun ücretli abonesi olmak gerekiyor.

Pandeminin başlangıç döneminin yıldızı olan platformdaki yenilikler bununla sınırlı kalmıyor. Kullanıcılara artık toplantılar için kendi şablonlarını oluşturma veya oluşturulmuş şablonlar arasından seçim yapma imkanı veriliyor. Burada büyük toplantı, seminer ve ders gibi şablon seçenekleri mevcut.

Zoom da emojili reaksiyon özelliği sunuyor

Yakında platformun sohbet tarafında mesaj dizilerini ve reaksiyonlarını bulmak mümkün olacak. Böylelikle kullanıcıların Slack, WhatsApp gibi uygulamalarda olduğu şekilde kime yanıt verdiklerini daha net şekilde göstermesi mümkün hâle geliyor. Bu özellik ve emojili reaksiyonlar ocak ayı içinde kullanıcılarla buluşacak.

zoom

Zoom’un bir diğer yeniliği ise toplantılara eklenen soru-cevap özelliği. Bu özellik sayesinde toplantı yöneticilerinin soru organizasyonunu daha iyi yapması mümkün hâle geliyor. Bu özellik için yöneticilerin Premium abone olması gerekiyor.