Teknoblog İnternet YouTube’dan açıklama: “Erişim engellemeye neden olan videoları siteye tekrar yükledik”

YouTube’dan açıklama: “Erişim engellemeye neden olan videoları siteye tekrar yükledik”

Yaklaşık 2.5 yıldır Türkiye’den doğal yollarla erişimin engelli olduğu YouTube geçtiğimiz Cumartesi günü mahkeme kararının iptaliyle birlikte tekrar ülkemizden erişilebilir hâle gelmişti. Yaşanan bu olayları tetikleyen ise International Licencing Service adlı bir şirketin kapatma kararının alınmasına neden olan videoları siteden kaldırmış olmasıydı.

Türkiye’den erişimin açılmasında sonra olayı inceleyeceğini duyuran YouTube yetkilileri bu akşam saatlerinde bir açıklama yaparak kapatma kararının alınmasına neden olan videoların siteye tekrar yüklendiğini duyurdular. Ancak söz konusu videolara Türkiye’den erişmek mümkün olmayacak. YouTube’un resmi açıklaması aşağıdaki gibi:

“YouTube yetkilileri yaptıkları açıklamada; “Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye’deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir sure sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular. Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.comda bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiyedeki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda  işleme konmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına  inandığımızdan geri çevirdik.

Erişim engelleme kararı, Türkiyede İnternet Kurulu tarafından Almanya?da bulunan bir şirketin mevcut otomatik telif hakları şikayet mekanizmasını kullanarak, YouTube.comdan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiyeden ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiyedeki kullanıcılarımızın YouTubea sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz.”

Bakalım bu iş nereye varacak. Videolara Türkiye’den erişilemeyecek, ancak bu durum yargı makamlarının tekrar bir kapatma kararı almasına neden olacak mı? Tam da YouTube açılmış diye sevinirken yaşanan bu gelişmeler umarım biz Türkiye’deki internet kullanıcılarının hevesini kursaklarında bırakmaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Google popüler YouTube kanalları üzerindeki denetimini sıkılaştırıyor

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz