YouTube yeni özellikleri tanıtmaları için içerik oluşturucularına para ödüyor

youtubeYouTube düzenli sayılabilecek aralıklarla yeni özellikler geliştirip bunları kullanıma sunuyor. Popüler video paylaşım sitesinin abonelikler ve sohbet bölümünde yorum sabitleme gibi yeni özelliklerden bazılarının tanıtımı için platformundaki popüler içerik oluşturucularıyla çalıştığı söyleniyor. Bloomberg’in haberine göre, ödenen paralar altı haneli meblağları buluyor.

Bloomberg’in haberinde YouTube’un işbirliği yaptığı içerik oluşturucularının kim olduğu konusunda bilgi verilmiyor. Ancak ödenen miktarlar göz önüne alınınca platformun en popüler kanal sahipleriyle çalıştığı anlaşılıyor.

Bazı kanal sahiplerinin YouTube’dan yaşamlarını idame ettirmeye yetecek kadar para kazanamamaktan şikayetçi olduğu biliniyor. En ufak bir yanlışta YouTube’un videoların gelir akışını kesmesi de kullanıcıların rahatsız olduğu noktalar arasında bulunuyor. Bu şikayetler ve Facebook ile Instagram gibi rakiplerin platformlarında uzun videolara yer vermeye başlaması, şirketi harekete geçirmiş gibi görünüyor. YouTube popüler yıldızlarını bünyesinde tutmak için büyük paralar ödemeye hazır olduğunu daha önce yaptığı hamlelerle göstermişti.

İçerik sahiplerini memnun tutmak isteyen YouTube, bu doğrultuda yeni imkanları kullanıma sunmuştu. Ücret karşılığında izleyici yorumlarının sohbetin en tepesinde sabitlenmesi, Twitch tarzı abonelik planları gibi yeniliklerin tanıtımı için de kanal sahiplerini kullanan YouTube, böylelikle içerik oluşturucularına para kazanmaları için reklamlar dışında seçenekleri olduğunu da göstermeyi istiyor.

YouTube, içerik oluşturucularının hazırladıkları içerikleri sadece YouTube’da yayınlamaları konusundaki duruşunu da yumuşattığı söyleniyor. Şirketin yeni sözleşmelerde sadece içeriğin ilk olarak YouTube’da yayınlanmasını zorunlu tuttuğu ve sonrasında diğer platformlara yüklenmesine izin verdiği belirtiliyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

iPadOS 15 ile M1 iPad Pro’ların yüksek kapasiteli RAM’i daha fazla kullanılabilecek

Geçtiğimiz haziran ayında iPadOS 15'in ön gösterimi yapıldığında Apple'ın geliştiricilere uygulamalarında daha fazla RAM'den yararlanması imkanı sağlanacağı belirtilmişti. Bu sayede, özellikle iPad Pro'larda sunulan...

Apple’dan iPhone 13 serisi için özel tanıtım videosu – Video

Apple, iPhone 13 ve 13 Pro'nun özelliklerini öne çıkaran ve ürün yelpazesindeki farklılıkları detaylandıran, rehber niteliğinde yedi buçuk dakikalık bir video yayınladı. Videoda Apple,...

Oppo ColorOS 12 dağıtım takvimini açıkladı

Oppo, Android 12 üzerine inşa edilen ColorOS 12 kullanıcı arayüzünün detaylarını paylaştı. Şirket, ColorOS 12 güncellemesinin mevcut cihazlarına dağıtım takvimi konusunda da bilgi verdi....