YouTube iPhone Xs ve Xs Max için HDR desteğini ekledi

Apple YouTube’un tercih ettiği kodlayıcıları kullanmadığı için cihazları YouTube Signature Programı içinde değerlendirilmiyor olabilir. Ancak bu durum en son model iPhone’larda YouTube videoları izlerken iyi bir deneyim yaşamayacağınız anlamına gelmiyor.

YouTube iOS uygulamasını güncelledi. AppleInsider’ın belirttiğine göre, güncellemeyle birlikte iPhone Xs ve Xs Max için de HDR desteği eklendi.

Telefonlar geçtiğimiz cuma gününden itibaren yurt dışında satışa sunulmuştu. O zamandan bu yana kullanıcılar, YouTube’daki yüksek dinamik aralığına sahip içerikleri düzgün oynatamadıkları yönünde şikayetlerde bulunuyordu. Halbuki iPhone X, 8 Plus, 8 ve iPad Pro sahipleri YouTube’daki HDR videoları oynatabiliyordu.

YouTube HDR desteğini yeni model iPhone’ların çıkışına yetiştirememiş. Neyse ki, bu destek fazla zaman geçmeden geldi. Böylelikle iPhone Xs ve Xs Max sahipleri de HDR destekli videolarda daha geniş renk yelpazesi ve canlı renklerden yararlanabiliyor.

YouTube HDR desteğini geçtiğimiz yılın eylül ayında Android telefonlarda sunmaya başlamıştı. Bu desteğin 2017 model iPhone’lara gelmesiyse geçtiğimiz mayıs ayını bulmuştu. iPhone Xs modellerinde YouTube izleyebileceğiniz en yüksek video çözünürlüğünün de 1080p olduğunu belirtelim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
YouTube HDR: Videolar nasıl bulunur ve izlenir?

YouTube geçtiğimiz ağustos ayında “Signature Device” adını taşıyan bir program açmıştı. Bu program kapsamında platform üzerinde video izlerken en iyi deneyimi sunan akıllı telefonlar ön plana çıkarılmıştı. Şu anda bu programda Android telefonları varken, hiçbir iOS cihazı bulunmuyor. Bunun nedeni ise Apple’ın VP9 kodlayıcısını desteklememesi. Halbuki iPhone’lar bunun dışında, Signature Device etiketini kazanmak için gerekli tüm şartları karşılıyor.

youtube hdr video iphone

VP9 kodlayıcısı sayesinde yüksek çözünürlüklü videolar için daha az bant genişliği yeterli oluyor. Ancak Apple henüz bunu iOS, macOS veya Apple TV’de desteklemiyor.

YouTube’da HDR desteğini deneyimlemek için aşağıdaki örnek videoyu kullanabilirsiniz.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...