YouTube saldırının ardından dünya çapındaki ofislerinde güvenliği artırıyor

youtube silahlı saldırı YouTube’un ABD’nin Kaliforniya eyaletindeki San Bruno şehrinde bulunan yönetim binasında önceki gün gerçekleşen silahlı saldırı olayının ardından, şirket dünya çapındaki tüm ofislerinde güvenliği artırma kararı aldı.

YouTube, ofislerinde güvenliği kısa vadede değil, uzun vadede daha da artıracağının altını çizdi. Silikon Vadisi’nde, çevrimiçi ortamda artan zehirlenme ve partizan davranışların normal hayata şiddet olarak yansımasına yönelik artan endişeler YouTube saldırısıyla birlikte bir kez daha gündeme gelmiş oldu.

YouTube, Google’ın Twitter hesabı üzerinden yayınladığı resmi açıklamasında, söz konusu önlemlerin alınacağı belirtildi. Söz konusu sıkı güvenlik önlemlerinin YouTube’un ötesine geçip Google’ı da kapsayıp kapsamayacağı bilinmiyor.

39 yaşındaki saldırgan, San Diego’da yaşayan Nasim Aghdam, üç YouTube çalışanını yaraladıktan sonra silahı kendisine çekmiş ve intihar etmişti. Polisin raporundan, Aghdam’ın aile bireylerinin ifadelerinden ve kadının YouTube’da ve diğer platformlardaki davranışlarının izlerinden, Aghdam’ın videolarında para kazanma imkanının ortadan kaldırılmasından ve bunun da finansal durumuna olumsuz etkide bulunmasından rahatsız olduğu anlaşılıyor.

Aghdam, bir videosunda YouTube’un hareketlerini “sansür” olarak yorumluyor. Gerçek dünyada konuşma özgürlüğünün olmadığını, sistem tarafından desteklenmeyen bir doğruyu söylemek istediğinizde bastırılacağınızı ifade ediyor. Aghdam bir vegan, aynı zamanda hayvan hakları savunucusuymuş. Videolarının hiçbirisinde de şiddete yönelik doğrudan teşvik ve çağrı bulunmuyormuş.

Saldırı olayının ardından, komplo teorisyenleri ve sıkı alternatif sağcılar YouTube’a karşı, sahip olduğu düşünülen liberal yanlısı tutumu nedeniyle tepki göstermiş, saldırgan hakkında yanlış bilgiler yaymış ve hatta Aghdam’ı özgür düşünce şehidi olarak nitelendirmişti. Bu olay platform moderasyonu ve politik dürüstlüğüne karşı bir politik saldırı aracı olarak kullanılmıştı.

YouTube’un açıklamasında bu durumlara değinilmiyor. Bunun yerine kurbanlara, YouTube camiasına ve şirketin ilerleyen aylarda çalışanların korunması için neler yapacağına odaklanılıyor.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Apple Clips video uygulamasına dikey video desteği geldi

Apple Clips video uygulaması en sonunda çok talep edilen bir özelliğe kavuştu. Bugün yayınlanan 3.0 güncellemesiyle birlikte, Clips 16:9, 4:3 ve kare formatlarında çekim...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Yeni iPad Air ve 8. nesil iPad Türkiye’de satışa çıktı

Apple, geçen ayın ortalarında düzenlediği Eylül etkinliğinde tanıtımını gerçekleştirdiği 8. nesil iPad ve yeni iPad Air tabletleri Türkiye'de satışa sunmaya başladı. Bu yeni tabletlerin...

Apple’dan App Store ve Apple Music’te Cumhuriyet Bayramı özel içerikleri

Cumhuriyetin 97. yılını kutlamaya hazırlanırken Apple, App Store ve Apple Music'te yerli uygulamalar, uygulama geliştiricileri ve yerli sanatçılar için özel içerikleri kullanıcılara sunuyor. Türkiye'de uygulama...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun