Eğlence

Bazı yabancı YouTube videolarını şimdi Türkçe dublajlı olarak izleyebilirsiniz

youtube shorts para kazanma

YouTube, binlerce içerik yapımcısının videolarına çok dilli ses parçaları eklemesine izin verecek. Zaten şirket bu özelliği bir süredir az sayıda içerik oluşturucuyla test ediyordu. Perşembe günkü duyuruyla birlikte çok daha yapımcı, daha geniş kitlelerin erişebilmesini sağlamak amacıyla videolarına çok dilli dublajları ekleyebilecek.

Bu özelliğin nasıl çalıştığını denemek isterseniz, MrBeast’in YouTube kanalındaki bu videoyu izleyin. Dişli çark simgesine tıklarsanız, “Ses parçası” için bir seçenek görürsünüz ve buna tıklarsanız, mevcut farklı dil seçeneklerini görürsünüz. Videonun Türkçe dil seçeneği de mevcut. Ayrıca videolar varsayılan olarak kullanıcının tercih ettiği dili de kullanır.

Yukarıdaki videoyu Türkçe dublajla da izleyebilirsiniz.

YouTube, ilk testlerinde, ocak ayı itibarıyla “40’tan fazla dilde yüklenmiş 3.500’den fazla çok dilli video gördük.” demişti. İlk izlenimlere göre, çok dilli dublajlı videoların, ocak ayında “videonun birincil olmayan dilindeki görüntülemelerden” gelen yüzde 15 ile izlenme süresini artırdığını gösteriyor. Ayrıca çok dilli dublajlı videolar, içerik oluşturucuların yalnızca başka dillerdeki videoları barındırmak için ayrı kanallar bulundurmak zorunda kalmayabileceği anlamına da geliyor. Bunun yerine, ana kanallarında bir videoyu dublajlayabilirler.

İlginizi çekebilir

Bu genişletme, tam da YouTube CEO’su Susan Wojcicki’nin görevi bırakmasıyla aynı zamanda geliyor. Geçen hafta yapılan duyuruyla, platformun yeni başkanı olarak onun yerini baş ürün sorumlusu Neal Mohan aldı.

İLGİLİ HABERLER