YouTube, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabını yeniden açarak internet devleri arasında son hamleyi yaptı

Google’a ait video platformu YouTube, eski ABD Başkanı Donald Trump’ın hesabına uygulanan yasağı kaldırarak video yüklemelerine izin vermeye başladı. YouTube, şiddet riski ile önemli siyasi adayların görüşlerini aktarma fırsatı arasında denge kurarak bu kararı aldığını açıkladı. Şirket, Trump’ın diğer kullanıcılarla aynı politikalara tabi olacağını belirtti.

YouTube, Trump’ın hesabına video yükleme engelini, 6 Ocak 2021’de ABD Kongre Binası’na düzenlenen saldırının ardından getirmişti. Bu saldırı, başkanlık seçim sonuçlarını değiştirmek isteyen destekçiler tarafından gerçekleştirilmişti. Ayrıca, site belirli videoları da sildi, ancak kanalı tamamen kaldırmadı. Meta ve Twitter ise, Trump’ın açıklamalarının şiddet eylemlerini kışkırtabileceği endişesiyle onu tamamen yasaklamıştı.

YouTube’daki yükleme kısıtlaması kalktığından beri Trump, henüz yeni bir video yayınlamadı. Genel olarak, yasakları ve diğer sınırlamaları kaldıran Facebook, Instagram, Twitter ve diğer hizmetleri kullanmıyor. Bunun yerine, içeriğe en az altı saat süreyle özel erişim sağlayan anlaşması bulunan kendi Truth Social platformunu tercih ediyor.

Bu karar değişikliği, ABD Temsilciler Meclisi’ndeki Cumhuriyetçi temsilcilerin, teknoloji devlerinin CEO’larına içerik düzenleme politikaları konusunda sert sorular yöneltme planlarını açıklamasının hemen ardından geldi. Yıllardır, muhafazakarlar, Google, Meta ve diğer büyük markaların yanlış bilgi ve nefret söylemi ile mücadele bahanesiyle sağ kanat görüşleri sansürlediğini iddia ediyor. Şirketler bu iddiaları defalarca reddetti ve hatta, şirketlerin bazen muhafazakar yayınlara tepkiden korkarak politika istisnaları yaptığına dair kanıtlar ortaya çıktı.

Bu aşamadaki kısıtlamaların kaldırılması daha çok sembolik olup, pratik öneme sahip değil. Ancak, bu durum, YouTube ve diğer internet devlerinin ifade özgürlüğü ile potansiyel olarak sorunlu içerikleri ürünlerinden uzak tutma arzusu arasında çizmeye çalıştığı ince çizgiyi gösteriyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
YouTube reklamlarını hızlı geçmek isteyenlere özel Chrome eklentisi: Ad Speedup
Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun