YouTube dikey video açılımını iOS uygulamasına da taşıyor

youtube dikey videoYouTube dikey video açılımını uzun bir bekleyişin ardından iOS uygulamasına da taşıdı. Artık iPhone ve iPad sahipleri de dikey videoları ekranın tamamını kaplayacak şekilde görebilecek. Şimdiye kadar dikey videoların yanında görülen siyah çubuklar ortadan kalkacak.

Bu değişikliği ağustos ayında duyuran YouTube, yeni görünümü bazı kullanıcılarına erkenden açmıştı. Bu hafta itibarıyla YouTube’u mobil cihazları üzerinden ziyaret eden tüm kullanıcılar bu görünümden yararlanabilecek.

Dikey videolar zaman zaman sinir bozucu olsa da; insanların akıllı telefonları kullanım alışkanlıkları ve telefonların doğaları gereği, akıllı telefonlara fazlasıyla uyuyor. YouTube’a eklenen dikey video sayısının da her geçen gün arttığı düşünülünce mobil uygulamaların da dikey videolara uygun biçimde güncellenmesine şaşırmamak gerekiyor.

YouTube dikey video açılımında bir geçiş süreci yaşıyor

YouTube dikey video açılımını iOS uygulamasına taşısa da, bu durum platformun dikey videoları tam ekranda göstermeye tamamen hazır olduğu anlamına gelmiyor. Pek çok dikey videonun YouTube’a yüklenirken yanlarında siyah çubuklarla gösterilecek biçimde kodlanması, bu videoları teknik olarak yatay videolara dönüştürüyor. YouTube’un söz konusu kodlamayı değiştirerek dikey video açılımını daha anlamlı hâle getirmesi muhtemel görünüyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HP Envy 14 (2021) İncelemesi

Dizüstü bilgisayar denilince akla gelen ilk markalardan biri olan HP'nin farklı fiyat noktalarına yayılmış çeşitli ürün serileri bulunuyor. Envy serisi, orta segment Pavilion ile...

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...