YouTube bundan böyle daha fazla reklam gösterecek

YouTube dün itibarıyla bazı yapımcıların videolarında reklam göstermeye başladı, ancak bu reklam gösterimlerinden elde edilen gelirlerden belirli bir oranı onlara kazanç olarak vermeyecek. Çünkü bu yapımcılar, Yapımcı İş Ortağı Programı içinde yer alacak kadar yeterli büyüklükte değil.

YouTube videolarında reklamlar gösterildiği zaman, normalde bu videonun yapımcısına reklam gösterimlerinden elde edilen gelirin belirli bir bölümü YouTube İş Ortağı Programı üzerinden verilir. Platformun servis şartnamesinde yapılan güncelleme doğrultusunda eklenen yeni para kazanma kurallarıyla birlikte, iş ortağı programında olmayan bir yapımcı da bazı videoları üzerinde reklamlar görebilecek.

Güncelleme öncesinde YouTube, söz konusu videolara sadece kısıtlı şartlar altında reklamların eklendiğini söylüyordu. Eğer bir plak şirketinin belirli bir video ile ilgili telif hakkı talebi olursa reklam gösterimi yapılıyordu. Güncelleme en çok yüksek izlenme sayılarına sahip olmayan küçük yapımcıları etkileyecek. YouTube’un İş Ortağı Programı, yapımcıların iş ortağı olması için 1000’den fazla aboneye ve son 12 ayda toplam 4000 saatin üzerinde izlenme süresine sahip olmasını gerekli kılıyor.

Reklam gösterimi YouTube ve ana şirketi Google için en büyük gelir kaynağı. Video sitesi sadece son çeyrekte 5 milyar dolar gelir elde etti. Ayrıca reklamlar yapımcılar için de büyük bir fırsat yaratıyor. Birçok yapımcı sitenin yaptığı ödemelerle işlerini gerçekleştiriyor. Şimdi YouTube, platformunda daha fazla reklam gösterecek ve bu gösterim sırasında da belirli sayıdaki yapımcıya ödeme yapmak zorunda olmayacak. Bu arada YouTube, The Verge sitesine yaptığı açıklamada iş ortağı olmayan yapımcıların politika, din, alkol kullanımı veya kumar gibi hassas konulardaki videolarında reklam gösteriminin yine yapılmayacağını kaydetti.

Ne var ki bu haber YouTube camiasının üyeleri arasında iyi karşılanmadı. Yapımcı kitlesinin YouTube ile reklam gelirleri konusunda yıllardır süren sürtüşmeleri bulunuyor. 2016 sonlarında ve 2017 başlarında İş Ortağı Programı kapsamında olan YouTube yapımcıları reklam gelirlerinde ani bir düşüşle karşılaşmıştı. Çünkü platform rahatsız edici çocuk videoları veya diğer zararlı içeriklerin barındırılmasıyla ilgili sorunlar yaşamıştı. 2018 yılında ise Logan Paul’un bazı hareketleri nedeniyle İş Ortağı Programında değişiklikler yapılmış ve yapımcıların para kazanması daha da zorlaştırılmıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Skype web uygulamasına Firefox desteği

YouTube kaç yapımcının videosunda komisyon ödemeden reklam gösterimi yapacağını açıklamadı. Ancak şirket, her büyüklükteki kanalda reklamların gösterilebileceğini söyledi. Şirket, bunun yapımcılar üzerindeki etkisini de gözlemleyeceğini kaydetti.

Vodafone Her Şey Yanımda ile e-ticarette zirveyi hedefliyor

Vodafone, dört yıl önce hayata geçirdiği Yanıma uygulaması kapsamındaki hizmetlerine bir yenisini daha ekledi. Tüm kategorilerde hizmet veren Her Şey Yanımda isimli çevrimiçi alışveriş...

YouTube Shorts fonu şimdi Türkiye’ye açıldı

YouTube, Ekim ayından itibaren kısa video içerik üretimini teşvik etmek amacıyla YouTube Shorts Fonu’nu Türkiye’de de kullanacağını açıkladı. Shorts formatında yaratıcı ve benzersiz videolar üreten içerik...

Anker’den MagSafe uyumlu yeni MagGo serisi ve ilk üyeleri

MagSafe Battery Pack, MagSafe Cüzdan Kılıf veya MagSafe Duo Şarj Cihazı gibi birkaç Apple sertifikalı MagSafe aksesuarından farklı alternatif arayanlar için Anker gibi üçüncü...

Facebook yeniden genç kullanıcılara odaklanacak

Facebook CEO'su Mark Zuckerberg, şirketi içindeki ekipleri genç yetişkinlere hizmet etmeyi esas ilerleme noktası olarak belirlemeye yönlendirdiğini söyledi. Pazartesi günü öğleden sonra yatırımcılarla yapılan...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun