YouTube 360 derece canlı video yayınlarına başlıyor

youtube 360 dereceYouTube kullanıcıların bir sahneyi tüm açılarıyla görmekle sınırlı kalmalarını istemiyor, tam da aksiyonun gerçekleştiği ortamda bizzat bulunmalarını arzuluyor.

Google’ın sahibi olduğu YouTube 2015 başlarında 360 derece video desteği sunmaya başlamıştı. Şimdiyse 360 derecelik canlı yayın videolarına başlıyor. ABD’de düzenlenecek Coachella müzik festivalinden 360 derece canlı yayın videoların YouTube’da olacak. Böylelikle müzik severler konser ortamını bizzat evlerinin rahatlığında, üstelik gerçek zamanlı olarak yaşama fırsatı bulacak.

Yıllardır Coachella etkinliğini dünyanın dört bir yanına canlı yayınlayan, böylelikle festivale katılamayanlara da ortamı görme fırsatı sunan YouTube, şimdiye kadar denenmemişi gerçekleştirerek önümüzdeki haftasonu gerçekleştirilecek belirli sahne performanslarını 360 derece formatında canlı yayınlayacak. Google’ın konuyla ilgili açıklamasında, YouTube videoları için isteğe göre uzaysal ses özelliği de sunulmaya başlandığı kaydediliyor.

Böylelikle yeni canlı yayın yeteneğinin yanında YouTube, izleyicilere daha derin ses deneyimini uzaysal ses özelliğiyle sunmuş olacak. Böylelikle 360 derece videolar daha da etkileyici ve yoğunlaştırılmış deneyim sunar hâle gelecek. Söz konusu ses yeteneği şu an için sadece Android cihazlarına sunuluyor. YouTube’daki özel çalma listesinde uzaysal ses özellikli birçok 360 derece videoyu bulmak mümkün oluyor.

Cihazlarla ilgili konuşmuşken, kullanıcıların yapması gereken tek şey telefonlarından veya bilgisayarlarındaki internet tarayıcılarından 360 derece videoları izlemek. Düzgün bir 360 derece kamera ve yeterli bant genişliği sayesinde yayıncılar saniyede 60 kare hızında 1440p yayın yapabilirler.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Samsung Galaxy A72 GittiGidiyor'dan satın alın SATIN AL Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine...