Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

google news abone ol

Bugünlerde hemen hepimizin elinde bir akıllı telefon var, ancak çarpıcı fotoğraflar çekmek için bazı küçük ipuçları daha dramatik kareler yakalamamızı sağlayabiliyor. Siz de elinizdeki iPhone ile etkileyici sahneler oluşturmak istiyorsanız bu ipucu yazısını okumaya devam edin.

İki kız çocuğu annesi olan yaşam tarzı fotoğrafçısı Erin Brooks (@ErinBrooks), iPhone XR ile yılbaşı fotoğrafları çekmeye ilişkin favori ipuçları ve püf noktalarından bazılarını paylaştı. Çoğu anne ve baba gibi, o da iki harika kızının en güzel anlarını fotoğraflamak için akıllı telefonunu kullanıyor.

Yılbaşı fotoğraflarında öne çıkan en önemli nokta atmosferdir. Yılın son derece renkli ve ışıklı, sıcak ve parlak bu döneminde, dünyanın birçok yeri aslında soğuk ve karanlıktır. Bu yüzden çoğu yılbaşı fotoğrafı iç mekanda çekilir. Loş ışık, yapay ışık ve yılbaşı döneminin birbiriyle yarışan ışıkları biraz zorlayıcı olabilir ama iyi bir çekim yaptığınızda bütün bunlar birlikte yılbaşına özel, sıcak bir duyguyu yansıtabilir. iPhone XR’nin sahip olduğu daha hızlı diyafram sayesinde, Portre Modu’nu kullanarak loş ışıkta canlı fotoğraflar yakalamak şimdi hiç olmadığı kadar kolay.

İşte Erin’in kendi yorumlarıyla paylaştığı ipuçları:

1. Tavan lambalarını kapatın

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

Yapay tavan ışıkları, şöminedeki ateşin ışığı veya ışıklı ipler gibi birbiriyle yarışan iç mekan ışıklarının bulunduğu bir alanda fotoğraf çekerken, farklı ışık sıcaklıkları ve yönleri nedeniyle renk sıcaklığının fazlasıyla düşük ya da yüksek olmadığı bir kare yakalamak çok zor olabilir. İster gece ister gündüz olsun ve hangi kamerayı kullanırsanız kullanın, iç mekanda fotoğraf çekerken neredeyse her zaman tavan lambalarını kapatın. Sıcaklık sorununun yanı sıra, tavandan doğrudan yansıyan ışık yüzlere hoş olmayan gölgeler de düşürebiliyor. (Harici flaş kullanmak gölgeleri doldurarak bu sorunu ortadan kaldırabilir. Ancak çok deneyimli değilseniz flaş kullanmak da bir o kadar zorlayıcı olabilir ve uzun kurulumlar gerektirebileceği için fotoğraflamak istediğiniz anı kaçırmanıza yol açabilir.)

Gündüz çekim yapıyorsanız, doğal ışık alması için süjenizi yüzü pencereye dönük olacak şekilde yerleştirin. Ekranda süjenizin yüzüne dokunup pozlamayı artırdığınızda güzel, doğal ve hoş görünümlü bir ışık elde edebilirsiniz. Ortam karanlıksa, süjenizi aşağıdaki fotoğrafta görülen ışıklarla süslenmiş bir ağaç gibi bir ışık kaynağına bakacak şekilde yerleştirin ve yine yüzüne dokunarak pozlama ayarı yapın.

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

Bütün bunları yaptığınızda bile fotoğrafınızdaki renk / beyaz dengesi biraz maviye kayabilir. Bu sorunu kolayca düzeltebilirsiniz: iPhone’da yerleşik olarak bulunan düzenleme araçlarını kullanarak fotoğrafınıza sıcaklık (sarı renk) ekleyin (sağ üst köşedeki Düzenle düğmesine dokunun, sol tarafta küçük bir saate benzeyen, alttan üçüncü simgeye dokunun, Renk seçeneğine dokunun ve fotoğrafınızın rengi daha soğuk hale getirmek için sola, daha sıcak hale getirmek için sağa kaydırın). İsterseniz beyaz dengesini değiştirmek için dilediğiniz sayıda düzenleme uygulaması kullanabilirsiniz. Fotoğrafta beyaz olması gerektiği halde mavi görünen her şeyin rengi beyazlaşana (veya fotoğrafınızda daha sıcak bir görünüm istiyorsanız krem rengi olana) kadar düğmeyi kaydırarak ayarlayın. Rengin fazla sıcak olmaması için her zaman cilt tonuna dikkat edin.

Ayrıca fotoğraflardaki renk ayarını yapmanıza yardımcı olacak da birçok uygulama mevcut. Beyaz ayarını yapmak için Lightroom Mobile, ya da Snapseed ve Filmborn  gibi uygulamaların tümü renk ayarında size yardımcı olacaktır.

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

Hiçbir şey başarılı bir sonuç elde etmenizi sağlamadıysa ve renkler çok dengesizse, fotoğrafınızı siyah beyaza dönüştürmek bütün bu mücadeleye son verir, fotoğrafın ışığına ve duygusuna odaklanarak bambaşka bir görünüm yaratır. Üstelik her zaman klasik niteliğindedir.

2. Karanlığın yarattığı dramatik etkiden yararlanın

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

Ortam karanlıksa ışıkla ve ışığın yokluğuyla yapılabilecek birçok ilginç şey var. Işığın patlamaması (parlak noktalardaki detayların yok olmaması) için ilk yapmanız gereken, pozlamayı elinizdeki ışık kaynağına göre ayarlamaktır. Karanlık bir ortamda pozlamayı ışığa göre ayarladığınızda anında dramatik bir atmosfer yaratabilirsiniz. Açıya da dikkat edin. Açınızı aşağı veya yukarı taşıyarak yer, masa veya resim çerçevesi gibi bir yüzeyde oluşan yansımadan daha fazla ışık alıp alamayacağınıza bakın. Beklenmeyen ışık, her zaman görsel olarak ilgi çekici bir etki yaratır.

Fotoğraf çekmek için gereken düzenlemeleri yaparken açınıza dikkat edin. Deklanşöre basmadan önce, arka plandaki duvarların, resim çerçevelerinin, ağaçların ve bunun gibi şeylerin eğri durmadığından emin olun.

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

iPhone XR yüz tanıma özelliğine sahip olduğu için şimdi Portre Modunda ışık dizisi gibi nesnelerin arasından çekim yaptığınızda, tıpkı bir DSLR fotoğraf makinesinde olduğu gibi, süjenizin yüzü netleniyor. Bu avantajdan yararlanın ve yüze ışık tutarak veya yanan mumlar ya da ışıklandırılmış ağaç dalları arasından fotoğraf çekmeyi deneyin: Yüzü kadrajlayın, süjenin ışık almasını sağlayın ve hem eğlenceli hem de ilgi çekici fotoğraflar yaratın.

Erin yukarıdaki fotoğrafta, iPhone XR’ın ayarlanabilir bokeh özelliğini de kullandığını ve “Düzenle” düğmesine dokunup diyaframı f1.8 ayarına getirerek arka plana ekstra fluluk eklediğini söylüyor. Böylece fotoğraftaki dramatik etki arttı ve odak noktası daha güçlü bir şekilde süjenin yüzüne taşındı. Erin’e göre, ayarlanabilir bokeh özelliği, portre modunda çekilen bir fotoğrafın görünümünü ve duygusunu değiştirmek için mükemmel bir araç.

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

Kimi zaman daha fazla olmakla birlikte, karanlıkta çekilen fotoğraflarda gren görülür. Bu bir sorun değildir. Gren fotoğrafa daha fazla duygu katar, film gibi görünmesini sağlar, doku ve hayat verir. Fotoğrafınızdaki gren miktarından memnun değilseniz fotoğrafı siyah beyaza dönüştürmeyi deneyin. Gren siyah beyaz fotoğraflarda çok farklı ve doğal görünür.

3. Yaratıcılığınızı konuşturun

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

Karanlıkta fotoğraf çekmek, ışık kaynağınızın sınırlarıyla oynarken ve ışığı ilginç şekillerde kullanmayı öğrenirken yavaş pozlamayla denemeler yapmanıza imkan tanır. Işıkla boyama tekniğini deneyin: Süjenizin elinde bir fener, ışıklı ip, hatta dış mekandaysanız ve güvenliyse bir maytap tutmasını sağlayın. Süjeniz bu nesneyi hızla hareket ettirirken fotoğrafınızı çekin. Bu sihirli teknikte fotoğrafı çekene kadar elde edeceğiniz sonucu bilmezsiniz. Ve küçük çocuklar, bu eğlenceli fotoğraflarda yer almaya özellikle istekli olurlar.

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

Bir başka eğlenceli ve yaratıcı numara da özellikle netleme yapmadan fotoğraf çekmektir. iPhone’un otomatik netleme özelliği çok güçlü olduğu için bunu başarmak biraz zordur ve netleme yapmadan fotoğraf çekmenizi manuel olarak sağlayacak bir uygulama kullanmanız gerekir. Bu da denerken eğleneceğinizden emin olduğum bir efekt.

4. Duyguları fotoğraflayın

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

Yılbaşı döneminin kalbinde sevgi ve birliktelik yatar. Yılbaşı fotoğrafları da bu duyguları ve onların yarattığı sıcacık atmosferi yansıtmayı amaçlar.

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

Bu atmosferi görsel olarak ifade etmek için dramatik ışıklar kullanmanın yanı sıra, battaniyelere sarınmak, sıcak çikolata, şöminedeki ateş, yılbaşı desenli pijamalar ve yılbaşına renk katan diğer her şey de yılın bu dönemini tam anlamıyla yansıtır. Bütün bunları kucaklayın.

Erin, genellikle kızlarıma bir fıkra anlatıp veya birer fincan sıcak çikolata verip ardından olanları fotoğrafladığını söylüyor. En sevdiği fotoğraflar arasında kameraya bakıp gülümsedikleri kareler değil, birbirleriyle etkileşim içindeyken yaşadıkları samimi duyguları fotoğraflayabildiğim resimler yer alıyor. Bu fotoğraflar her seferinde kusursuz olmuyor. Ancak onun için her biri mükemmel ve sonuçta önemli olanın da bu olduğunu düşünüyor.

Yılbaşında iPhone XR ile çocuklarınızın en unutulmaz anlarını yakalamak için ipuçları

Dramatik etkilerden yararlanın, ışığı bir araç olarak kullanın, bütün kalbinizle anı yakalayın ve cebinizdeki o muhteşem kamerayla harika anılar yaratarak yılbaşı döneminin keyfini yaşayın.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Snapdragon X2 işlemcili yeni Qualcomm Smart Viewer AR başlık tasarımı duyuruldu

Qualcomm Smart Viewer olarak adlandırılan ve üreticilerin ticari kulaklıklara uyarlayabilecekleri bir referans tasarım olan artırılmış gerçeklik gözlüğünün kablosuz bir versiyonunu duyurdu. Snapdragon XR2 tarafından...

Microsoft Windows 11 için Android 12.1 testlerine başladı

Microsoft, Windows 11'in Android uygulamalarını çalıştırmasına izin veren sistemi geliştirme konusunda çalışmalarına ara vermiyor. Cuma günü şirket, kullanıcıların Windows 11 bilgisayarlarında çalışan Android sürümünü...

MediaMarkt Elektroniğin Yıldızları kampanyasında dikkat çeken ürünler

Elektroniğin yıldızları MediaMarkt'ta! Akıllı telefonlardan kahve makinelerine, tabletlerden televizyonlara elektronikte aradığınız güven işin uzmanı MediaMarkt'ın mağazalarında ve mediamarkt.com.tr web sitesinde sizi bekliyor. Bu fırsat...

Twitter’dan yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek için bir adım daha

Twitter kriz anında yanlış bilgilerin yayılmasını engellemek adına yeni bir politikanın duyurusunu yaptı. Bu yeni politika, yanlış bilgiler barındıran tweetlerin öne çıkarılmasının engellenmesini öngörüyor. Mikro...

HP Spectre ve Envy serilerinde CPU ve GPU güncellemeleri

HP, Spectre ve Envy serilerinde çeşitli yenilemeler yaptı. Farklı fiyat noktalarındaki bireysel  tüketici cihazlarının birçoğunu yeni işlemcilerle güncelledi. Intel tarafında 12. Nesil Core yongaları...

F1 İspanya GP 2022: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2022 sezonunda ikinci Avrupa yarışı İspanya'nın Barselona şehrinde bu hafta sonu yapılacak. Bu Avrupa yarışında birçok takım yeni güncellemelerini sunmaya hazırlanıyor. Özellikle...