Teknoloji

Yerli sosyal medya uygulaması Yaay kullanıma açıldı

Yerli sosyal medya uygulaması Yaay kullanıma açıldı

Sosyal medyanın yeni adresi olarak nitelendirilen Yaay, kullanıma açıldı. Konuyla ilgili olarak yayınlanan açıklamada Yaay’ın sosyal medya platformlarındaki pek çok özelliği tek bir uygulamada bir araya getirdiği, özellikle gençlerin kullanım alışkanlıkları düşünülerek kurgulandığı belirtiliyor.

Türk Telekom’un risk sermayesi şirketi TT Ventures tarafından desteklenen Appyap şirketinin çalışmalarıyla hayata geçen Yaay, şirketin belirttiğine göre, kendine özgü birçok ilki kullanıcılarına sunacak. Bir anlamda Türkiye’den Twitter’a rakip olmayı hedefleyen bir uygulamanın çıktığını söyleyebiliriz.

Yeni platforma ilişkin açıklama yapan Appyap CEO’su Emre Meriç, “Önceliğimiz ve çıkış noktamız; farklı ve gençlerin dikkatini çekecek dinamik ve yenilikçi bir platform oluşturmaktı. Dünyada mesaj, görsel ya da video odaklı çeşitli platformlar yer alıyor. Yaay’ı bu oluşumlardan ayıran en büyük özelliği, kategorilere ayrılmış yapısı ve içerik paylaşımına göre kullanıcılarına rozet uygulaması olacak. Uygulamamız; kendine özgü yapısıyla, sosyal çevre oluşturma, gündem ve haber takibi, doğru bilgiye ulaşma ve bilgilendirme gibi süreçlerde yepyeni bir deneyim sunacak.” dedi. “Yaay’da içerikler, konularına göre birbirlerinden ayrıştırılarak, konuların daha rahat takip edilebilmesi konforu sağlanıyor. Örneğin, bir kullanıcı, yalnızca haberleri takip etmek istiyorsa, kategorileri buna göre düzenleyip platformu kullanabiliyor.”

Yerli sosyal medya uygulaması Yaay kullanıma açıldı

Yaay, sadece Türkiye’yi değil yurt dışını da hedefliyor. Uygulamanın genel karakterini belirlerken, bölge ülkelerinin sosyal medya kullanım alışkanlıkları da incelendi. Meric, kısa vadede çevre ülkelerde de Yaay’ın kullanımının kabul göreceğine inanıyor. Tüm alt yapı geliştirmeleri de evrensel bir sosyal medya dili ve görsellik algısı üzerinden şekillendirildi.

Yaay sürekli geliştiriliyor, yeni özellikler eklenecek

Yaay’ı sürekli geliştirdiklerini söyleyen Meriç, önümüzdeki dönemde de birçok özelliği uygulamaya ekleyeceklerini kaydetti. Yaay’da yer alacak rozet ve puan sistemi önümüzdeki dönemde kullanıcılara ek faydalar sunacak. Yaay kullanıcıları, yaptıkları paylaşımlar ve aksiyonlarla puan toplayabilecek, sonrasında da bu puanlar üzerinden çeşitli kampanyalardan yararlanabilecekler.

Teknoblog’u Yaay’da da takip edebilir, haberlerimize bu platformda da ulaşabilirsiniz. Hesabımız @teknoblog, takiplerinizi bekliyoruz. Yaay uygulamasını App Store veya Google Play Store‘dan ücretsiz olarak indirebilirsiniz. Uygulamayı indirdikten sonra hesap açarken SMS onayının gerektiğini de belirtmeden geçmeyelim.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER