Yerli otomobil TOGG markasıyla müşterilerle buluşacak

google news abone ol

Yerli otomobil geçen yılın sonlarında ilk kez gösterildiğinde, bu aracın markasının sonra açıklanacağı belirtilmişti. Araçtan ise Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltması olan TOGG olarak bahsedilmişti. Bu kısa ve akılda kalıcı terim o kadar benimsendi ki, en sonunda yerli otomobilin yola TOGG markası ile devam etmesine karar verildi.

Habertürk’ün haberine göre, TOGG CEO’su Gürcan Karakaş marka beğeni endeksi yaptırdıklarını söyledi. Yaptırılan endekste ise TOGG’un marka beğeni oranı yüzde 73 seviyesine ulaştı. Bu nedenle şimdilik yola TOGG markasıyla devam etme kararının alındığını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, dün sabah gazetecilerle online sohbet toplantısı düzenledi. Karakaş, toplantıda yerli otomobilin hangi isim ile yollara çıkacağına yönelik bazı açıklamalarda bulundu. Marka beğeni endeksi yaptırdıklarını belirten yönetici, “Yaptırdığımız endekste TOGG’un marka beğeni endeksi yüzde 73’lere çıktı. Dolayısı ile şimdilik yola TOGG markası ile devam etme kararı aldık” dedi. Karakaş, geçtiğimiz ocak ayında yaptığı açıklamada otomobilin ismi üzerinde farklı alternatifleri olduğunu söylemişti.

Bu arada TOGG markası Avrupa Birliği, ABD, Çin, Rusya, Kanada, Güney Kore, Japonya ve Azerbaycan’da tescil edildi. Karakaş, 2022’in son çeyreğinde ilk araçların Gemlik’teki fabrikadan inmeye başlayacağının da müjdesini verdi.

TOGG’un yolculuğu nasıl başladı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılında, başbakan olduğu dönemde katıldığı TÜSİAD toplantısında yüzde 100 yerli otomobil çağrıda bulunmuştu. 2017’de ise “babayiğitler” olarak lanse edilen ve 5 şirketin oluşturduğu Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) kurulmuştu.

27 Aralık 2019 tarihinde Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde bir ön gösterim yapıldı. Ön gösterimde, kırmızı beyaz yerli ve milli SUV ve sedan modelleri tanıtıldı. Tanıtımda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobil fabrikasının Gemlik’te TSK’ya ait 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresinde kurulacağını da açıklamıştı. Yerli otomobilin üretileceği Bursa’nın Gemlik ilçesinde 20 milyar liranın üzerinde yatırımla kurulacak fabrika için temel 17 Temmuz’da atıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Microsoft'tan Windows 11 yüklü sistemlerde yaşanan oyun sorunlarını çözen güncelleme

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’ın yakında çıkacak karma gerçeklik başlığı “xrOS” ile çalışacak

Apple, Bloomberg'den Mark Gurman'ın haberine göre, yakında çıkacak olan karma gerçeklik başlığının çalıştıracağı yazılımın "realityOS" olarak bilinen adını "xrOS" olarak değiştirdi. Gurman'ın da belirttiği...

En iyi Netflix aile filmleri: Ailecek izlenecek filmler

Özellikle hafta sonları, aile bireyleriyle bir aradaysanız, yapılacak en güzel işlerden bir tanesi ailecek izlenecek filmler arasından seçim yapmaktır. Netflix aile filmleri bu noktada...

Apple Arcade’e aralık ayında Dead Cells+ gibi yeni oyunlar geliyor

Apple Arcade, oyun oynamayı seven iPhone, iPad, Mac veya Apple TV kullanıcıları için gerçekten iyi bir arşiv sunuyor. Üstelik Apple, abonelik tabanlı oyun kütüphanesine...

ÖNE ÇIKANLAR