Yerli otomobil TOGG markasıyla müşterilerle buluşacak

Yerli otomobil geçen yılın sonlarında ilk kez gösterildiğinde, bu aracın markasının sonra açıklanacağı belirtilmişti. Araçtan ise Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun kısaltması olan TOGG olarak bahsedilmişti. Bu kısa ve akılda kalıcı terim o kadar benimsendi ki, en sonunda yerli otomobilin yola TOGG markası ile devam etmesine karar verildi.

Habertürk’ün haberine göre, TOGG CEO’su Gürcan Karakaş marka beğeni endeksi yaptırdıklarını söyledi. Yaptırılan endekste ise TOGG’un marka beğeni oranı yüzde 73 seviyesine ulaştı. Bu nedenle şimdilik yola TOGG markasıyla devam etme kararının alındığını sözlerine ekledi.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) CEO’su Gürcan Karakaş, dün sabah gazetecilerle online sohbet toplantısı düzenledi. Karakaş, toplantıda yerli otomobilin hangi isim ile yollara çıkacağına yönelik bazı açıklamalarda bulundu. Marka beğeni endeksi yaptırdıklarını belirten yönetici, “Yaptırdığımız endekste TOGG’un marka beğeni endeksi yüzde 73’lere çıktı. Dolayısı ile şimdilik yola TOGG markası ile devam etme kararı aldık” dedi. Karakaş, geçtiğimiz ocak ayında yaptığı açıklamada otomobilin ismi üzerinde farklı alternatifleri olduğunu söylemişti.

Bu arada TOGG markası Avrupa Birliği, ABD, Çin, Rusya, Kanada, Güney Kore, Japonya ve Azerbaycan’da tescil edildi. Karakaş, 2022’in son çeyreğinde ilk araçların Gemlik’teki fabrikadan inmeye başlayacağının da müjdesini verdi.

TOGG’un yolculuğu nasıl başladı?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2011 yılında, başbakan olduğu dönemde katıldığı TÜSİAD toplantısında yüzde 100 yerli otomobil çağrıda bulunmuştu. 2017’de ise “babayiğitler” olarak lanse edilen ve 5 şirketin oluşturduğu Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu (TOGG) kurulmuştu.

27 Aralık 2019 tarihinde Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde bir ön gösterim yapıldı. Ön gösterimde, kırmızı beyaz yerli ve milli SUV ve sedan modelleri tanıtıldı. Tanıtımda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobil fabrikasının Gemlik’te TSK’ya ait 4 milyon metrekarelik alanın 1 milyon metrekaresinde kurulacağını da açıklamıştı. Yerli otomobilin üretileceği Bursa’nın Gemlik ilçesinde 20 milyar liranın üzerinde yatırımla kurulacak fabrika için temel 17 Temmuz’da atıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Facebook sesli içerikler için hazırladığı özel bölümü kullanıma sundu

Apple Watch Series 7 Türkiye’de satışa çıktı

Apple Watch Series 7, eylül ayındaki etkinlikte iPhone 13 serisiyle birlikte tanıtılmıştı. Apple, geçen cuma günü ön satışlarına başladığı yeni akıllı saatini, ABD ve...

iOS 15.1 ve iPadOS 15.1 ekim ayı bitmeden yayınlanacak

Apple'ın en yeni mobil işletim sistemleri iOS 15 ve iPadOS 15 geçtiğimiz ay dağıtma çıkmıştı. iOS 15 özellikle Apple Watch ile telefon kilidini açma...

Galaxy S21 FE tanıtımı için 2022 ihtimali kuvvetleniyor

Samsung, gelecek hafta bir Unpacked etkinliği düzenleyeceğini açıklayarak pek çok kişiyi şaşırtmıştı. Apple ve Google'ın yeni ürünlerini tanıtacağı haftada Samsung'un nasıl bir duyuru yapacağı...

HTC Vive Flow tanıtıldı; sağlık ve eğlence odaklı hafif VR gözlüğü

HTC, beklenen yeni VR cihazının duyurusunu perşembe günü gerçekleştirdi. HTC Vive Flow, yalnızca 189 gram ağırlığında ve bir akıllı telefonla eşleşerek VR içeriği oynatmanıza...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun