Yeni Tesla Roadster ve Model S geliyor: İşte bilmeniz gerekenler

tesla-logo-110515

Tesla Motors, Model S serisi otomobilleri için hazırladığı yeni geliştirmeleri kamuoyuyla paylaştı. Tek motorlu bir Model S’in duyurusunu yapan elektrikli otomobil üreticisi, yeni Roadster modeli üstünde çalıştığını da doğruladı. Tesla CEO’su Elon Musk, geçtiğimiz cuma günü düzenlenen bir konferansla şirketin planladığı yeniliklere ilişkin bazı detaylar verdi.

Tek Motorlu Model S

Tesla’nın tek motorlu bir Model S versiyonunu yollara çıkaracağını açıklaması, şirketin düzenlediği etkinlikteki en önemli duyurulardan biri oldu. 70 kWh bataryayla birlikte gelecek olan tek motorlu Model S, serinin giriş seviyesi modeli olarak konumlanacak ve 70 bin dolardan satılacak. Bu aracı sırasıyla Model S 70D (75 bin dolar), Model S 85D (80 bin dolar) ve Model S P85D (105 bin dolar) izleyecek.

Tesla, geçtiğimiz nisan ayında Model S 70D’nin orijinal giriş seviyesi aracı Model S60’ın yerini alacağını açıklamıştı. Model S araçlarına eklenen “D” harfi çift motoru temsil ediyor. Çift motor sayesinde güç üretimi ön ve arka motorlar arasında değiştirilebiliyor.

Model S Batarya İyileştirmesi

Tesla, Model S sedan için bir batarya iyileştirmesi planladığını da düzenlediği etkinlikte açıkladı. Dileyenler ekstra 3 bin dolar ödeyerek 90 kWh kapasitesindeki bataryaya sahip olabilecek. Model S sedan halihazırda 85 kwh kapasiteli batarya paketiyle birlikte geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Porsche Soundtrack My Life müzik deneyimini özelleştirecek

tesla-model-s-200715

Mevcut Model S sahipleri de, diledikleri takdirde yeni batarya paketine geçiş yapabilecekler. Ancak şirket kullanıcılarına mevcut batarya paketlerinin kullanım ömrü sona erene kadar beklemelerini tavsiye ediyor. Tesla, batarya paketlerini düzenli olarak güncellemeyi planlıyor.

Yeni batarya paketine geçiş yapıldığı takdirde Model S sedan, bir 90D’ye dönüşecek. Sürücüler saatte 105 kilometre hızla 482 kilometre yol katedebilecek.

Model S P85D Hız İyileştirmesi

Tesla’nın en üst düzey Model S aracı P85D, ABD’de 105 bin dolardan başlayan fiyatlarla satılıyor. Elon Musk, dileyenlerin 10 bin dolar daha ödeyerek “saçma derecede yüksek hız” keyfini yaşayabileceklerini belirtti.

Söz konusu hız yükseltmesiyle birlikte, Tesla Model S P85D 2.6 saniye içinde 0’dan 96 km/s hıza erişebilecek. Musk, söz konusu deneyimi “Kendi lunapark trenine sahip olmak gibi bir şey.” sözleriyle tanımladı.

Hız yükseltmesi bir yazılım güncellemesinden ibaret değil. Bunun için yeni bir elektrik sigortası geliştiren Tesla, elektrik sigortasını yeni müşterilere 10 bin dolardan sunacak. Mevcut P85D sahipleriyse 5 bin dolar karşılığında yeni elektrik sigortasını elde edebilecek.

Yeni Tesla Roadster

Elon Musk, yeni Tesla Roadster’ın da yolda olduğunu, ancak araç için dört yıl beklemek gerektiğini açıkladı.

tesla-roadster-200715

Tesla, ilk modeli olan Roadster’ın üretimini bundan üç yıl önce durdurmuştu. Yeni hız yükseltmelerinden bahseden Elon Musk, “saçma” hızların da ötesine geçebileceklerini, ancak bu hızın yeni nesil Tesla Roadster için ayrıldığını belirtti. Musk, yeni Tesla Roadster’ın dört yıl içinde hazır hâle geleceğini ifade ederken, yeni Roadster’ın “tamamen yeni” bir araç olacağının altını çizdi.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

Twitter iOS uygulamasına Instagram Hikayeleri’nde paylaşım özelliği geldi

Twitter, 2020'nin sonunda iOS uygulamasını kullananların tweet'leri Instagram Hikayeleri'nde paylaşabilmelerini test etmeye başlamıştı. Mikro blog servisi, aradan yaklaşık altı ay geçtikten sonra bu özelliği...

OneDrive web ve Android için kullanışlı fotoğraf özellikleri

Microsoft OneDrive web ve Android sürümlerini temel fotoğraf düzenleme özellikleriyle güncellediğini duyurdu. XDA Developers'ın belirttiğine göre, yeni özellikler OneDrive'daki fotoğraf depolama deneyimini Google'ın Google...

Video: Excalibur G770’i Teknosa mağazasında konfigüre ettik, ofiste kutusunu açtık

Casper, Intel ve Teknosa iş birliğiyle yeni bir uygulama Teknosa mağazalarında başladı. İstediğiniz Casper veya Excalibur masaüstü veya dizüstü bilgisayarı Teknosa mağazalarındaki teknoloji danışmalarının...

Yerli COVID-19 aşısının adı Turkovac oldu; Faz-3 çalışmaları başladı

Kayseri Erciyes Üniversitesi bünyesinde geliştirme çalışmaları yapılan yerli COVID-19 aşısı için Faz-3 çalışmaları başladı. Demirören Haber Ajansı'nın haberine göre aşının Faz-3 çalışmaları Türkiye'nin yanı...

Bitcoin uzun zaman sonra 30 bin doların altında; işte esas nedeni

Bitcoin, Ethereum, Dogecoin ve bunun gibi diğer birçok kriptopara birimlerinde değer kayıpları sürüyor. Bitcoin'in dolar karşısındaki değeri yılbaşından bu yana ilk kez 30 binin...

Android telefon kullanıcılarını sinir eden Google uygulaması kilitlenme sorunu

Eğer Android telefonunuzdaki Google uygulaması aniden çöküyorsa veya kilitleniyorsa ya da uygulamanın durduğuna dair bir uyarı mesajı dönüyorsa, bu sorun sadece sizi değil, birçok...

1 Temmuz ile birlikte sokağa çıkma kısıtlamaları tamamen kalkıyor

1 Temmuz tarihinin yaklaşmasıyla birlikte COVID-19 tedbirlerinde uygulanacak değişiklikler beklenmeye başlanmıştı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazartesi akşamüstü yaptığı basın açıklamasında gelecek ayın başından itibaren...