Ana Sayfa Bilim Yeni Plüton fotoğrafları yer şekilleri hakkında daha fazla bilgi veriyor

Yeni Plüton fotoğrafları yer şekilleri hakkında daha fazla bilgi veriyor

nasa-pluton-250915-1

NASA, 14 Temmuz tarihinde New Horizons uzay aracı tarafından, Plüton’a en yakın mesafeden geçiş yaptığı sırada çekilmiş, cüce gezegenin şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü fotoğraflarını yayınladı. Bu son fotoğrafların dünyaya 19 Eylül tarihinde ulaştığı belirtildi.

İlk fotoğrafta New Horizons’ın MVIC (Ralph/Multispectral Görsel Görüntüleme Kamerası) tarafından çekilen, yaklaşık 530 kilometrelik bir alanın mavi, kırmızı ve kızılötesi görüntülerinin birleşimini görüyoruz. Fotoğraftı ilginç kılan unsur, Plüton’un gecesi ve gündüzünü ayıran çizginin yakınlarında görünen, dalga tepecikleri benzeri noktalar. Bu desen yapılı dağlar şimdilik Tartarus Dorsa olarak adlandırılıyor.

Buna ek olarak NASA, yine 14 Temmuzda Ralph görüntüleyicisi tarafından çekilmiş ve Plüton’un genişletilmiş renkli fotoğrafını da yayınladı. Fotoğrafta renklerin bir hayli iyileştirildiği görülüyor, böylelikle dağ, krater gibi çeşitli yer şekillerini daha doğru şekilde ayırt etmeye imkan tanınıyor.

Plüton’un yüzeyine ait bir başka fotoğraf ise New Horizons’ın LORRI, yani Uzun Menzilli Keşif Görüntüleyicisi tarafından çekildi. Bu fotoğrafta cüce gezegenin coğrafyası mükemmel detaylarla birlikte gösteriliyor. Kume tepecikleri, dik uçurumlu buzul dağları ve bir buz gölü de fotoğrafta görülüyor. Ayrıca fotoğraf Sputnik Planum olarak bilinen, büyük kalp görünümlü bölgenin daha önce düşünüldüğü kadar pürüzsüz bir düzlem olmadığını da ortaya koyuyor. Bu bölge oyuklar, tepecikler ve diğer yer şekillerini barındırıyor.

Fotoğraflar, karbon tabanlı bir kimyasal bileşenin Plüton’un daha açık alanlarında bulunduğunu gösteriyor. Sputnik Planum metan bakımından epey verimli görünüyor, ancak onun komşusu olan Cthulhu Regio’da hiç metan izine rastlanmıyor. Bir bölgede metan çok iken hemen yanı başında hiç olmamasının nedeni henüz bilinmiyor.
nasa-pluton-250915-2

Plüton’un genişletilmiş renkli fotoğrafı sayesinde cüce gezegene şimdiye kadarki en yüksek çözünürlüklü bakışı atmak mümkün oluyor. Fotoğrafın tam boyutu 67 MB büyüklüğe sahip ve 10 milyonlarca piksellik çözünürlüğe sahip. Tam çözünürlüklü versiyonunu buradan görebilirsiniz.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

14,341BeğenenlerBeğen
11,809TakipçilerTakip Et
4,839TakipçilerTakip Et
38,566AboneAbone Ol

İNCELEMELER