Yazılım güncellemeleri yeni telefon satın almaya tercih ediliyor

yazilim guncellemeleriAkıllı telefon sahipleri, bundan birkaç yıl öncesine kadar telefonları için iki yıllık bir yenileme döngüsünü tercih ediyordu. Ancak telefon fiyatlarının artmasıyla birlikte bu durum kullanıcılar açısından daha zor hâle geldi. Bu da yazılım güncellemeleri konusunu telefon sahipleri için eskisine kıyasla daha önemli hâle getirdi.

Jackdaw Research isimli araştırma şirketinin kurucusu ve şef analisti Jan Dawson da akıllı telefon kullanıcılarındaki davranış değişikliğine dikkat çekiyor. Artık insanların 4-5 yıl boyunca aynı telefonu kullandıklarını belirten Dawson, cihaz değiştirme ihtiyacının eskisine kıyasla azaldığının altını çizdi. Bu durumun akıllı telefon üreticilerini pek de sevindirmeyeceğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Chetan Sharma Consulting isimli danışmanlık şirketinin CEO’su Chetan Sharma ise Apple’ın iPhone X ile birlikte müşterilerini iki yıllık yenileme döngüsüne döndürebileceğini düşünüyor. Sharma’ya göre, Apple dinamik yeni ürünlerle döngüyü canlı tutabilir. Üreticilerin takas programlarına daha fazla ağırlık vermesi de, yenileme döngüsünü daha sıkı hâle getirebilir.

Yazılım güncellemeleri telefonun eski havasından kurtulmasını sağlıyor

Koşullar telefonların sık yenilenmesinin önünde bir engel olarak değerlendirilebilir. Ancak yazılım güncellemeleri sayesinde kullanıcılar telefonlarının eskidiği düşüncesinden daha kolay sıyrılabiliyor. Özellikle görsel açıdan kapsamlı değişiklikler getiren güncellemeler, telefonu yenileme ihtiyacını aşağıya çekiyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

İLGİLİ HABERLER