Dünyanın ilk mürettebatsız gemisi önümüzdeki yıl demir alacak

yara birkelandDünyanın ilk mürettebatsız, otonom gemisi olan Yara Birkeland, önümüzdeki yıl demir alacak. Geminin 2020 itibarıyla tamamen otonom bir şekilde ilerleyebilmesi planlanıyor. Norveç’te inşa edilen gemi üzerinde bulunan GPS, radar, kameralar ve sensörler sayesinde deniz trafiğinde yol alabilecek ve kendisini limana yanaştırabilecek. Tamamlandığında geminin inşaatı 25 milyon dolara mal olacak. Bu rakam, aynı boyuttaki standart bir konteyner gemisinin maliyetinin üç katına tekabül ediyor. Ancak yatırımcılar, yakıt ve mürettebata ihtiyaç duyulmaması sayesinde yıllık operasyon maliyetlerinin yüzde 90 oranında aşağıya çekilebileceğini savunuyor. Üretici şirket Yara, geminin kademeli olarak otonom hâle geleceğini de hatırlattı.

Şirketten yapılan açıklamada, geminin ilk etapta önümüzdeki yıl mürettebatla demir alacağı ve uzaktan operasyonla yönetimin 2019 itibarıyla başlayacağı belirtildi. Tam otonom yapının ise 2020 itibarıyla aktif hâle geleceği ifade edildi.

100 konteyner taşıyabilen Birkeland, Yara International ve teknoloji şirketi  Kongsberg Gruppen tarafından birlikte geliştirildi. “Denizlerin Tesla’sı” olarak nitelenen gemi, ilk seferini bulunduğu noktaya 37 deniz mili uzaklığındaki Larvik şehrine yapacak. Gemi Gemi ilk seferinde gübre taşıyacak.

The Wall Street Journal’a konuşan Yara’nın üretim sorumlusu Petter Ostbo, şirketin büyük gemilere yatırım yapmayı ve uluslarası düzenlemelerin gerçekleştirilmesinden sonra uzun mesafeye seferler yapmayı planladığı belirtildi. Ostbo, bu gemilerle Hollanda’dan Brezilya’ya kadar gübre taşıyabileceklerini ifade etti.

Yara Birkeland emisyon salınımını da aşağıya çekmeyi amaçlıyor

Yara yeni konteyner gemisi ile emisyon salınımını da aşağıya çekmeyi amaçlıyor. Şirket şehirlerde yolculuk yapan 40 bin kamyonun yoldan çekilmesinin hava kirliliğinin azalmasına katkı sağlayacağına inanıyor. Sıfır emisyona ulaşmak istediklerini söyleyen Ostbo, temiz enerji kaynaklarının doğru kullanımının bir gerçek hâline geldiğini sözlerine ekledi.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Surface Laptop Studio tanıtıldı; Microsoft’un yeni amiral gemisi dizüstü bilgisayarı

Microsoft, bugün, güçlü dizüstü bilgisayarlarından oluşan Surface Book serisinin halefi olan Surface Laptop Studio'yu duyurdu. Microsoft, amiral gemisi dizüstü bilgisayarı için tamamen yeni bir...

Surface Pro 8 tanıtıldı: 13 inç 120 Hz ekran, Thunderbolt 4

Microsoft'un bugün düzenlediği etkinlikte tanıttığı ürünlerden birisi de Surface Pro 8 oldu. Şirket, Intel işlemcili seride 2014 çıkışlı Surface Pro 3'ten bu yana ilk...

Surface Duo 2 5G desteği ve daha büyük ekranlarla geliyor

Microsoft, yeni çift ekranlı telefonu Surface Duo 2 ile katlanabilir Android cihaz pazarında şansını bir kez daha deniyor. Duo 2 tasarım bakımından ilk modelden...