Yahoo medya biriminde de yeniden yapılanmaya gidebilir

yahoo-logo-280514

Yahoo’yu önümüzdeki dönem büyük değişikliklerin beklediğine artık neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Şirketin internet birimini ayırıp satışa çıkarması söylentilerine ek olarak, medya biriminde de yeniden yapılanmaya gidileceğine dair iddialar da yüksek sesle konuşuluyor. Birimin konsolidasyonu amacıyla gerçekleştirileceği söylenen hamleler çerçevesinde kapatmalar ve işten çıkarmalar yapılması da ihtimaller dahilinde yer alıyor.

Yahoo’nun söz konusu değişiklikleri bu hafta içinde duyurabileceği belirtiliyor. İnternet devi, yeniden yapılanma planını oluşturmak için danışmanlık şirketi McKinsey ile birlikte çalışıyor. Ancak şirketin halihazırda uğraştığı sorunların daha kapsamlı olması nedeniyle medya birimine dair yeniden yapılanma sürecinin ertelenebileceği belirtiliyor.

İnternet devinin halihazırda üzerinde düşündüğü en önemli gündem maddesi ise Çinli Alibaba Group’ta bulunan yüzde 15 oranındaki hissesinin akıbeti. Şirketin söz konusu hisseleri elden çıkarmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Satış için önümüzdeki ocak ayı işaret edilse de, vergi yükünün oluşup oluşmaması konusundaki belirsizlik işlemin potansiyel faydasının sorgulanmasına neden oluyor.

Yahoo’nun hissedarları arasında bulunan ve payının yönetimi konusundaki aktivist tavrıyla tanınan yatırım grubu Starboard Value, bir süre öncesine kadar Alibaba hisselerinin satışını destekliyordu. Ancak sonrasında 180 derecelik bir pozisyon değişikliğine giden Starboard Value, satış sürecinin durması için baskı yapıyor. Hissedarlar arasında devam eden görüşmelerin nasıl sonuçlandığı henüz bilinmese de, ilerleyip ilerlememe konusundaki kararın yakın zamanda açıklanması bekleniyor.

Alibaba hisselerinin elden çıkarılmasına karar verilmesi durumunda Yahoo ve Starboard Value arasında çirkin bir mücadelenin başlayacağını görmek pek zor değil. Bir zamanlar Alibaba hisselerinin satışı için bastıran Starboard, şu anda aralarında medya unsurlarının da bulunduğu Yahoo internet biriminin elden çıkarılması gerektiğini savunuyor.

Alibaba hisselerinin satılması durumunda, CEO Marissa Mayer’in elinde yine tüm değerleri özünden ziyade yatırımlarında bulunan bir şirket kalacak. Üç yıldır yoğun bir çalışma sergileyen Mayer, bütün çabalarına rağmen Yahoo’nun gidişatını değiştirme konusunda başarılı olamamıştı. Alınacak kararın ardından internet devinin nasıl bir yola gireceği ise teknoloji dünyasında cevabı en çok merak edilen sorular arasında yer alıyor. 2015 sona ermeden, Yahoo’nun yeni yolunun çizilmesi oldukça muhtemel gözüküyor.

İLGİLİ HABERLER