Yahoo isteğe bağlı şifre anahtarı ve uçtan uca şifreleme eklentisini tanıttı

yahoo-logo-280514

Yahoo’un geliştirdiği talebe göre sistem ile telefon numaranız Yahoo hesabınıza bağlanıyor ve Yahoo hesabınıza kullanıcı girişi yapmak istediğiniz her seferde akıllı telefonunuza tek kullanımlık doğrulama anahtarı gönderiliyor.

Yahoo’nun duyurusunu yaptığı bu teknik ile birlikte şifre güvenliği şifrenin tamamen ortadan kaldırılmasıyla daha da artırılıyor. İsteğe göre çalışan bu servisle birlikte yazılım devi kullanıcı hesabına her giriş yapmak istediğinde tek kullanımlık bir şifre anahtarının gönderilmesini sağlayacak. Bunun için geleneksel şifre kutucuğunun yerine gösterilen “şifremi gönder” butonu kullanılıyor.

Yahoo bu servisi şu an için sadece ABD’deki kullanıcılarına sunuyor. Ancak ilerleyen zamanlada diğer ülkelerdeki Yahoo hesap sahiplerinin de bu servisten yararlanacağını tahmin ediyoruz.

Yahoo hesaba giriş sürecini basitleştirmek için gayret gösteren tek şirket değil. Twitter da kullanıcıların hesaplarına giriş için, hesaplarıyla ilişkilendirilmiş telefon numaralarına gönderilen özel bir kodla giriş yapmalarını sağlayan Digits adlı servisini duyurmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Edge'in şifre yöneticisi şimdi mobil uygulamalara giriş için kullanılabiliyor

İsteğe bağlı olarak üretilen şifrelere ek olarak Yahoo, Yahoo Mail için de uçtan uca şifreleme sunan bir eklenti duyurdu. Bu eklenti Google ile işbirliği dahilinde geliştirildi. Ancak yeni tek kullanımlık şifre anahtarı servisinin aksine uçtan uca şifreleme servisinin bu yıl bitmeden önce çıkarılması planlanıyor.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...