Tuş dizilimi Türkçe’de en sık kullanılan harflere göre düzenlenmiş olan F klavye son yıllarda piyasaya çıkan ürünlerde Q klavyenin gelmesiyle birlikte biraz gölgede kaldı. Yine de, Apple’ın Mac bilgisayarlarında F klavye opsiyonunu tercih etme imkânı mevcut, aynı zamanda F klavyenin yaygınlığının artırılması amacıyla hükümet nezdinde bazı çalışmalar da yapılmakta. Sony de Xperia serisi akıllı telefonlarla F klavye aşinalarını mutlu edecek bir adım atıyor.

2012’nin ilk Xperia modeli olan Xperia S ve bunun ardından gelen cihazlarda Türkçe Q klavyenin yanı sıra Türkçe F klavye de bulunacak. Sony Ericsson, F klavye desteğiyle birlikte yazı yazmanın kolaylaşacağı ve iş ortamında çalışmaların hızlandırılacağını düşünüyor. Şirketin elde ettiği verilere göre Q klavyenin Türkçe’deki harf sıklığına uygun olmaması nedeniyle ülkemizde klavyeye bakmadan yazanların oranı yüzde 4 ile sınırlı. Halbuki bu oran ABD ve Avrupa’da yüzde 85 civarında. Türkiye’de F klavye özellikle kamu kuruluşları ve basında, daha önce daktilo kullanmış kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

BASIN BÜLTENİ

Xperia Akıllı Telefonlarda Türkçe F Klavye Devri Başlıyor

Xperia S ve sonrasında piyasaya çıkacak tüm Xperia akıllı telefonlarda Türkçe F klavye desteği geliyor. Tuş düzeni Türk dilinde en sık kullanılan harflere göre ayarlanan F klavye, çalışma hızını arttırarak Xperia akıllı telefon kullanıcılarının Android deneyimini geliştiriyor.

30 Ocak 2012 – Xperia akıllı telefon serisi, dilimizde en sık kullanılan harflere göre ayarlanan tuş düzeni ile Türkçe F klavye desteği vermeye başlıyor. Türkçe F klavye Türk dilinin yapısına özel düzeniyle yazı yazmayı kolaylaştırarak iş ortamında çalışmaları hızlandırıyor ve kullanıcıların Android telefon deneyimini zenginleştiriyor.

80’lerde Türkiye’deki ilk kişisel bilgisayarların İngilizce Q klavye ile ithal edilmesiyle ülkemize giren Q klavye bugün Türkiye’nin en yaygın klavye düzeni. Ancak, Q klavyenin Türk dilinin harf sıklığına uygun olmaması nedeniyle Türkiye’de klavyeye bakmadan yazabilen kullanıcıların oranı yüzde 4’le sınırlı. ABD ve Avrupa’da ise bu oran yüzde 85. Türkiye’de F klavye kamu kuruluşlarında ve basında, özellikle de daktilo çıkışlı kullanıcılar arasında oldukça fazla tercih ediliyor.
Akıllı telefonlar ve tabletlerin dizüstü bilgisayar satışlarını yakalaması beklenen 2012 yılında, Türkçe F klavye seçeneği sunan Xperia akıllı telefonlar kullanıcıların klavyeye bakmadan yazmasını kolaylaştırıyor.

Türkiye’de bakanlık düzeyinde yapılan araştırmalara göre Türkçe F klavye, tuşlara bakmadan yazma alışkanlığını yaygınlaştırarak ekonomide üretkenliği arttıracak ve bilgi toplumuna dönüşümde genç kuşakların teknolojiye erişimini kolaylaştıracak.

Türkiye’de milli eğitimde ve devlet dairelerinde tablet bilgisayarlara geçilmesinin değerlendirildiği, akıllı telefon penetrasyonunun arttığı ve akıllı telefonların tabletlere bağlanmasının yaygınlaştığı 2012 yılında Xperia akıllı telefonlar ile Türkçe F klavye için önemli bir adım atılıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Sony 2021'de kamera pazarının zirvesine yerleşmeyi hedefliyor

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz

Lütfen yorumunuzu yazınız
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz