Xiaomi elektrikli otomobil üreteceğini doğruladı

Xiaomi elektrikli otomobil pazarına gireceğine dair dedikoduları yaptığı açıklamayla doğruladı. Şirket bunun için ilk etapta 1.5 milyar dolarlık yatırım yapacak. Çinli üretici daha sonrasında da elektrikli otomobiller için 10 yıllık dönemde 10 milyar dolar daha harcamayı planlıyor.

Xiaomi’den konuyla ilgili olarak yatırımcılara gönderilen açıklamada, elektrikli otomobil operasyonu için ayrı bir iştirak kurulacağı belirtildi. Şirket elektrikli otomobillerini hangi ülkelerde satacağı konusunda bilgi vermedi.

Xiaomi’den önce Huawei ve Baidu gibi Çinli teknoloji şirketleri de elektrikli otomobil pazarına yönelik planlarını açıklamışlardı. Çin elektrikli otomobil pazarında hâlihazırda Nio ve Xpeng gibi yerel markalar öne çıkıyor. Tesla da bu pazarda söz sahibi olmak istiyor. Canalys tarafından hazırlanan rapora göre, Çin’de elektrikli otomobil satışları 2021’de en az yüzde 50 oranında artacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Intel'in otonom araç şirketi Mobileye New York testlerine başladı - Video

Bloomberg’in haberine göre; elektrikli otomobil üretme fikrini aylardır değerlendiren Xiaomi, kararını yeni verdi. Şirketin elektrikli otomobil üretimini, tıpkı akıllı telefonlar gibi, üçüncü taraflara yaptırması bekleniyor.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...