Xiaomi elektrikli otomobil üreteceğini doğruladı

Xiaomi elektrikli otomobil pazarına gireceğine dair dedikoduları yaptığı açıklamayla doğruladı. Şirket bunun için ilk etapta 1.5 milyar dolarlık yatırım yapacak. Çinli üretici daha sonrasında da elektrikli otomobiller için 10 yıllık dönemde 10 milyar dolar daha harcamayı planlıyor.

Xiaomi’den konuyla ilgili olarak yatırımcılara gönderilen açıklamada, elektrikli otomobil operasyonu için ayrı bir iştirak kurulacağı belirtildi. Şirket elektrikli otomobillerini hangi ülkelerde satacağı konusunda bilgi vermedi.

Xiaomi’den önce Huawei ve Baidu gibi Çinli teknoloji şirketleri de elektrikli otomobil pazarına yönelik planlarını açıklamışlardı. Çin elektrikli otomobil pazarında hâlihazırda Nio ve Xpeng gibi yerel markalar öne çıkıyor. Tesla da bu pazarda söz sahibi olmak istiyor. Canalys tarafından hazırlanan rapora göre, Çin’de elektrikli otomobil satışları 2021’de en az yüzde 50 oranında artacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
VW ID.6 elektrikli SUV için ipucunu verdi

Bloomberg’in haberine göre; elektrikli otomobil üretme fikrini aylardır değerlendiren Xiaomi, kararını yeni verdi. Şirketin elektrikli otomobil üretimini, tıpkı akıllı telefonlar gibi, üçüncü taraflara yaptırması bekleniyor.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonu üç haftalık bir aranın ardından Avrupa yarışlarıyla kaldığı yerden devam ediyor. Geçen yıl da sıra dışı takvimde sonbaharda düzenlenen bir...