Teknoloji

Windows 7’nin tuhaf terfi şeması

8-06-09win7chart2İşte karşınızda Microsoft’un Windows 7 terfi şeması, bu şema oldukça tuhaf görünüyor. Bir işletim sisteminin birden fazla versiyonunu satmanın çılgınlığının altını çizen bu şema iyi haberleri asgariye indiriyor.

Vista kullanıcılarının çoğu 7’nin 32 ve 64-bitlik versiyonlarının terfisini “yerinde” alabilecek. Ancak hâla XP ya da daha eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız, terfi işlemi sizin için biraz sıkıntılı olabilir. Şemadaki mavi renkli kutucukların işaret ettiği sistemlerin terfiden önce yedeklenmesi, formatlanması ve ondan sonra Windows 7’nin sıfırdan kurulması gerekiyor. Evet, yanlış duymadınız, eğer Windows Vista’nın uygun versiyonundan güncelleme yapmıyorsanız, Windows 7 yükleyicisi verilerinizi ya da programlarını kurtarmak için herhangi bir çaba dahi göstermiyor. Microsoft’un milyonlarca netbook için XP kopyası sattığını ve 2011 yılına kadar XP’ye indirgeme seçeneğini yürürlükte tutacağını göz önünde bulundurursak şirketin bu son hamlesi oldukça şaşırtıcı. Windows 7 üreticilerin yolunu tuttu, MSDN ve TechNet kullanıcıları final sürümü edinmeye başladı. Yani artık yapacak çok fazla birşey kalmadı.Tablonun daha büyük halini yazının devamında bulabilirsiniz.

8-06-09win7simple

İlgili – AllThingsD
İlgili – ZDNet

This is seriously Microsoft’s Windows 7 upgrade chart, and it’s ridiculous. It manages to highlight the insanity of shipping multiple OS versions while totally minimizing the good news: most Vista users will be able to upgrade in place to the corresponding 32- or 64-bit version of 7. That should cover the vast majority of people running Vista, but if you’re still on XP or you’re trying to do anything out of the ordinary you’d better get ready for some pain: all those ominous blue boxes require you to back up, wipe your drive, and reinstall a totally clean copy of 7. You heard that right — the Windows 7 installer won’t even try to retain your data and programs if you’re not updating from the corresponding version of Vista. Pretty lame move, considering Microsoft is currently selling millions of copies of XP on netbooks and will sell XP downgrades until 2011 — sure, we get that most netbook owners aren’t going to spring for 7, but it’s insane that you can’t just pop in a disc and upgrade. Of course, now that 7’s been released to manufacturing and the final bits are available there’s not much to be done, so let’s all just take a moment to contemplate the fact that Ed Bott at ZDNet managed to totally outdo Redmond’s infographics people with a much friendlier chart with “about an hour” of work — check it below.

İLGİLİ HABERLER