Microsoft Windows 10 HomeHub ile Google Home ve Amazon Echo’ya rakip olabilir

windows 10 homehubMicrosoft’un Windows 10’un içine “HomeHub” adını taşıyan bir özellik yerleştirmeyi planladığı söyleniyor. Bu sayede şirketin Google Home veya Amazon Echo gibi cihazlarla daha etkin biçimde rekabet edebileceği belirtiliyor. Microsoft’u yakından izleyen kaynaklara göre, şirket hali hazırda planlama aşamasının ötesine geçmiş değil. HomeHub’ın önümüzdeki ilkbaharda yayınlanacak Creators Update güncellemesinde yer almayacağı konuşuluyor. Platformun 2017 ya da 2018’de devreye girmesi öngörülüyor.

Windows Central’da yer alan habere göre, HomeHub Google Home ve Amazon Echo’yu “ezip geçme” potansiyeli taşıyor. Tüm Windows 10 bilgisayarlarda çalışacak gibi görünen özellik sayesinde Cortana’nın kilit ekranı üzerinden de aktive edilebilmesi ve kullanıcılara gerekli bilgileri taşıyabilmesi muhtemel görünüyor. Daha önce HomeHub’ın sesle aktive edilebilen bir hoparlör olduğu ve şirketin ekim ayı etkinliğinde tanıtılacağı söylense de, bu dedikodu gerçeğe dönüşmemişti.

Windows 10 HomeHub’ın öncelikli amacı PC için bir aile ortamı oluşturmak olacak gibi görünüyor. Microsoft geride kalan yıllarda aile hesaplarını, gizlilik kontrollerini ve uygulama paylaşımını teşvik etmek adına çeşitli yöntemler denemişti. HomeHub’ın Windows grubu altındaki Aile ekibi tarafından geliştirildiği belirtilirken, Microsoft’un bu gruba yeni çalışanları dahil etmeyi sürdürdüğü ifade edildi.

Windows 10 HomeHub için şimdiden konsept tasarımlar hazırlanıyor

Windows 10 HomeHub için hazırlanan bazı konsept tasarımlar da şimdiden gün yüzüne çıktı. Bu tasarımlarda PC’de herhangi bir hesaba giriş yapmadan randevu, uygulama ve diğer verilerin paylaşılabilir olması dikkat çekiyor. Bu özellik sayesinde Windows 10 bilgisayarların Google Home veya Amazon Echo gibi kullanılmasının mümkün hâle gelmesi muhtemel görünüyor. Cortana sayesinde sorularına cevap alabilecek kullanıcılar, HomeHub üzerinden uygulamaların belli özelliklerine de erişebilecek. Cortana’yı HomeHub deneyiminin merkezine yerleştirmeyi planlayan Microsoft’un bu yolla iOS ve Android üzerinde de benzer özellikleri sunabileceği belirtiliyor. Ancak özelliğin halen geliştirme aşamasında olduğunu ve bu süreçte pek çok şeyin değişebileceğini unutmamak gerekiyor.

F1 Macaristan GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

İki hafta önce Britanya'da olaylı ve heyecanlı bir yarışa sahne olan Formula 1'de, belki de takvimin en sıkıcı yarışlarından birine sıra geldi. Geçişin bir...

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...