Apple WiFi 6E bağlantı desteğini iPhone 15 Pro modelleri ile sınırlandırabilir

iPhone ve iPhone Pro modelleri arasındaki özellik farkı 2023 serisiyle birlikte daha da açılabilir. MacRumors tarafından elde edilen bir sızdırılmış anten tasarım belgesine göre iPhone 15 Pro ve Pro Max, WiFi 6E bağlantısı içerirken daha uygun fiyatlı kardeşleri bu özelliği içermeyecek. iPhone 15 serisinin anten mimarisini özetleyen şematik belge, iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ın eski WiFi 6 standardını kullanmaya devam edeceğini gösteriyor.

Yakın zamanda duyurulan Mac mini, MacBook Pro ve iPad Pro‘nun M2 işlemcili versiyonları da dahil olmak üzere, Apple’ın en yeni cihazlarından bazıları, WiFi 6E bağlantısına sahiptir. Ancak şirket bu özelliği henüz daha geniş kapsamlı bir şekilde kullanıma sunmadı. Cihazınızın bağlanabileceği uyumlu bir WiFi 6E yönlendiricinin bulunması koşuluyla bu standart, WiFi 6’dan daha yüksek bağlantı hızları ve daha düşük gecikme süresi vaat ediyor.

WiFi 6E’nin iPhone 15 ve iPhone 15 Plus’ta bulunmayacak olması, evlerin ve işletmelerin çoğunun eski WiFi 5 ve WiFi 6 yönlendiricilerini kullandığı göz önüne alındığında muhtemelen çoğu tüketiciye olumsuz etkide bulunmayacaktır.

MacRumors’un belirttiği gibi, geçmişte Apple yeni WiFi standartlarının kullanılabilirliğini iPhone Pro modelleriyle sınırlamamıştı. iPhone 14 serisinden önce, fotoğrafçılığa ilginiz olmadıkça Pro ve standart modeller arasındaki farklar oldukça önemsizdi. Ancak, geçen yıl itibariyle yalnızca iPhone 14 Pro ve Pro Max, Apple’ın yeni A16 Bionic çipi, Dynamic Island özellikli ekran deliği ve ProMotion ekranla geldi. Görünüşe göre şirket, Pro modellerini daha geniş kullanıcı kitlesine hitap eden kardeşlerinden ayırmanın daha da fazla yolunu bulmaya çalışıyor.

Geçmiş haberlere göre, iPhone 15 Pro ve Pro Max’e has olabilecek diğer özellikler arasında Apple’ın yakında çıkacak olan A16 yonga seti, titanyum çerçeve ve çoklu görevler için daha fazla RAM yer alıyor. Ayrıca önümüzdeki aylarda göreceğimiz telefonların sabit durumlu ses ve güç düğmelerine sahip olabileceği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Çin'de popüler sosyal medya uygulamalarını App Store'dan kaldırmak zorunda kalabilir