WhatsApp yedeklerinin güvenliğini artıracak şifreli koruma özelliği yolda

WhatsApp, sohbet yedeklemelerini şifreleyerek yalnızca kullanıcı tarafından erişilebilmesini sağlayan yeni bir şifre koruma özelliği üzerinde çalışıyor. Böylelikle bulut yedeklemelerinin güvenliğini daha da artırmayı hedefliyor.

WABetaInfo, geçen yıldan beri çalışmaları devam eden bu özellik hakkında bilgi verdi. Ayrıca hizmetin iOS ve Android uygulamalarında nasıl sunulabileceğine dair ekran görüntülerini paylaştı.

Ekran görüntülerinden birinde, “iCloud Drive yedeklemenize yetkisiz erişimi önlemek için, gelecekteki yedeklemeleri şifrelemek için kullanılacak bir parola belirleyebilirsiniz” diye yazıyor. “Yedeklemeden geri yüklediğinizde bu şifre gerekecektir.” ifadesi de görülüyor. Daha sonra uygulama, kullanıcıdan telefon numarasını onaylamasını ve en az sekiz karakter uzunluğunda bir şifre seçmesini istiyor. Başka bir ekran görüntüsünde ise, WhatsApp’ın “unutulan şifreleri kurtarmaya yardımcı olamayacağı” konusunda uyarıda bulunduğu görülüyor.

WhatsApp sohbetleri uçtan uca şifrelenmiş durumda bulunuyor. Yani mesajlar yalnızca gönderen ve alıcı tarafından görülebiliyor. Buna rağmen hizmet, bu korumanın Google Drive ve iCloud‘da depolanan çevrimiçi yedeklemeleri kapsamadığı konusunda uyarıyor. Yedekler sunuculara girdikten sonra bunların güvenliği, geçmişte bunları geçerli arama izinleriyle emniyet yetkilileri tarafından erişilebilir hâle getirmiş olduğunu gördüğümüz bulut hizmeti sağlayıcılarının sorumluluğuna kalıyor. Yedekleri yalnızca sizin bildiğiniz bir parola ile şifrelemek, teorik olarak herhangi birinin yetkiniz olmadan sohbet geçmişinize erişmesini engelleyecektir.

Bu özellikle ilgili en son haberler, WhatsApp’ın itibarı, ana şirket Facebook ile daha fazla bilgi paylaşabileceği korkusunu körükleyen yeni bir gizlilik politikası değişikliğine dair tartışmaların yapıldığı bir zamanda geldi. WhatsApp, yeni politikanın kullanıcıların kişisel mesajlarının güvenliğini etkilemediğinde ısrar etse de BiP, Signal ve Telegram gibi rakip mesajlaşma hizmetleri, kullanıcılar diğer seçenekleri keşfettikçe ilgide büyük bir artış gördü.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar - Video

WABetaInfo, WhatsApp özelliklerinin resmen çıkışından önce bunları duyurmasıyla ün toplamış bir site. QR kodlarıyla kişi ekleme veya kaybolan mesajlar gibi özellikleri de çıkışından önce haber vermişti. Bu nedenle sitenin bu son sızıntısına da güvenebiliriz.

DJI Mavic 3 sızıntısı çift kamerayı gösteriyor

DJI Mavic 3 drone büyük ihtimalle yakında gözler önüne çıkacak. Merakla beklenen drone'un neye benzeyeceği, internete sızan yeni fotoğraflar sayesinde detaylı bir şekilde görüldü. Sızan...

Redmi Note 11 serisi için 120W şarj desteği doğrulandı

Xiaomi, Redmi Note 11 serisi telefonlarını 28 Ekim'de tanıtacak. Tanıtım için geri sayım sürerken, şirket dikkat çekici bir özelliği de şimdiden duyurdu. Weibo'dan yapılan...

Tim Cook’tan Apple Bağdat Caddesi mağazası paylaşımı

Apple'ın Türkiye'deki üçüncü mağazası ve aynı zamanda ilk sokak mağazası olan Apple Bağdat Caddesi mağazası cuma günü kapılarını müşterilerine açtı. Yurt dışında gördüğümüz Apple...

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun