WhatsApp üçüncü taraf Android uygulamalarını engelliyor

whatsapp-logo-130613

Android’in açık yapısından ötürü zararlı yazılımlar için daha uygun bir platform olduğunu belirten güvenlik uzmanları, kullanıcılara Google Play Store dışında bir yerden uygulama indirmemelerini sürekli olarak tavsiye ediyor. Google Play Store dışından yüklenen uygulamalar, kullanıcıları ciddi güvenlik açıklarıyla karşı karşıya bırakabiliyor.

Google Play Store dışından yüklenen uygulamaların yol açtığı sorunlara ilişkin son örnek ise WhatsApp Plus’tan geldi. WhatsApp Messenger için bir vekil uygulama olarak tasarlanan WhatsApp Plus’ı indiren kullanıcılar, kısa süre içinde 24 saatlik engellemelerle karşı karşıya kaldı. Ancak engelin temel nedeni kullanıcılar değil, WhatsApp Plus oldu.

WhatsApp’ın web sitesindeki Sıkça Sorulan Sorular bölümünde WhatsApp Plus’ın WhatsApp Messenger ile hiçbir bağlantısının bulunmadığı açık bir şekilde ifade edilirken, şirketin söz konusu uygulamayı kullananlara bir güvenlik garantisi veremeyeceği belirtildi ve kullanıcılardan WhatsApp Plus’ı silmeleri istendi. WhatsApp Plus’ın Google Play Store’da yer almadığını ve dışarıdan yüklenebildiğini de ayrıca belirtmekte fayda var.

WhatsApp Messenger’ı sıkıntısız biçimde kullanmak isteyenlerin resmi olmayan üçüncü taraf uygulamalar yerine Google Play Store’daki resmi WhatsApp Android uygulamasını indirmeleri gerekiyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...
Bu haberi arkadaşınızla paylaşın