WhatsApp sohbet yedekleri için şifrelemeyi etkinleştirmeye başladı

Bekleyiş sona erdi ve Facebook CEO’su Mark Zuckerberg perşembe günü yaptığı duyuruda, WhatsApp sohbet geçmişinizi hem Android hem de iOS’te şifrelemenin artık mümkün olduğunu açıkladı. Şirket, tüm kullanıcılara tutarlı ve güvenilir bir deneyim sunabilmeyi sağlamak amacıyla özelliği yavaş yavaş kullanıma sunmayı planlıyor.

Bu özelliğe erişebildiğiniz zaman, yedeklemelerinizi iCloud veya Google Drive’a ulaşmadan önce güvenceye almanızı sağlar. Bu noktada, ne WhatsApp ne de bulut hizmeti sağlayıcınız dosyalara erişemez. Sohbet günlüklerinizi koruyan 64 basamaklı şifreleme anahtarını kaybederseniz, yedeklerinizi kurtaramayacağınızı da belirtmekte fayda var. Bununla birlikte, yedeklerinizi bir parolayla güvenceye almak da mümkündür. Bu durumda, parolayı kaybetseniz bile bunu kurtarmanız ve dosyalara erişim sağlamanız mümkün olacaktır.

WhatsApp, 2016’dan beri kullanıcıların birbirlerine uçtan uca şifrelenmiş ve güvenli bir şekilde mesaj göndermesine izin verse de, daha bu yılın başlarında şifreli yedeklemeleri test etmeye başladı. Bugünkü duyuru ile şirket, eksiksiz bir uçtan uca şifreli mesajlaşma deneyimi sağlama yolunda son adımı attığını söyledi.

whatsapp şifrelenmiş yedek

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Oppo Find X7 Pro sızıntısı ilginç kamera tasarımına daha detaylı bakmayı sağlıyor

Ne var ki, uçtan uca şifrelemenin gizliliğinizin tamamen korunacağını garanti etmediğini belirtmekte fayda var. Ağustos ayında yayınlanan The Information tarafından yayınlanan bir habere göre Facebook, şifrelenmiş verilerin şifresini çözmek zorunda kalmadan analiz edebilen ve bu bilgilere dayalı reklamlar sunabilen bir yapay zekâ geliştiriyor. WhatsApp’ın başkanı haberi yalanlamıştı, ancak bu durum, gizliliğin yalnızca uçtan uca şifrelemenin varlığından daha fazlası olduğunu hatırlatıyor.

Sabri Küstür
Sabri Küstür
Teknolojiye olan ilgisi çocukluk yıllarına dayanıyor. Yüksek Elektronik ve Haberleşme Mühendisi. Elde ettiği mesleki bilgi ve deneyimi Teknoblog aracılığıyla paylaşmayı tercih etmiştir.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun