WhatsApp gizlilik sözleşmesi ile ilgili önemli Rekabet Kurumu açıklaması

WhatsApp’ın 15 Mayıs tarihinde yürürlüğe koyduğu güncellenmiş gizlilik sözleşmesiyle birlikte bu mesajlaşma servisi etrafındaki tartışmalar yeniden alevlenmişti. WhatsApp, bu tarihten itibaren yeni gizlilik sözleşmesini onaylamayan kullanıcılar için servisin kullanımını kademeli olarak sınırlandıracaktı. Bununla birlikte geçtiğimiz şubat ayında Rekabet Kurumu’nun WhatsApp gizlilik sözleşmesi ile ilgili olarak aldığı geçiçi tedbir kararı, mesajlaşma servisinin Türkiye’deki kullanımına yönelik bir bilinmezlik oluşturmuştu. Neyse ki, Rekabet Kurumu açıklamasıyla durum netleşti.

Rekabet Kurumu, bugün yaptığı açıklamayla WhatsApp’ın, veri paylaşımını içeren yeni gizlilik sözleşmesinin Türkiye’de uygulanmayacağını kaydetti. Kurumun açıklamasına göre, “alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği” WhatsApp tarafından Rekabet Kurumu’na bildirildi.

WhatsApp gizlilik sözleşmesi Türkiye’de geçerli olmayacak

Rekabet Kurumu tarafından konuyla ilgili olarak yayınlanan açıklamanın tam metni aşağıda yer alıyor:

WhatsApp’ın, veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11.01.2021 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alınmıştı.

Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmiştir.

Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin, onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

İLGİLİ HABERLER