Waze yoğun kavşaklardan kaçınmaya yardım edecek

waze zor kavsakSinyalizasyonun bulunmadığı ve herkesin aynı anda hareket etmeye çalıştığı kavşaklar, pek çok sürücünün kabusları arasında yer alıyor. Waze, bu kesişim noktalarını “zor kavşaklar” olarak adlandırıyor ve sürücülere bu kavşaklardan kaçma imkanı sağlıyor.

Şu an için sadece ABD’nin Los Angeles şehrindeki kullanıcılar bu özellikten faydalanabiliyor. Uygulama artık en iyi rotayı ve tahmini varış zamanını hesaplarken bu zorlu kavşakları mümkün olduğunca işin dışında bırakıyor. Rota izin verdiği takdirde söz konusu zor kavşakların tamamı baypas edilebiliyor. Eğer bu kavşakların tamamını rotadan çıkarmak yolu fazlasıyla uzatıyorsa, navigasyon servisi bazı kavşakları rota içinde tutuyor.

Şirket özelliği duyurmak için yaptığı açıklamada, temel amacın bu kavşakları tamamen rotadan çıkarmaktan ziyade azaltmak olduğunu vurguladı.

Waze özelliği tüm dünyada kullanıma sunacak

Waze yeni özelliğini ilk etapta Los Angeles’ta kullanıma sunsa da, yakında listeye New Orleans da eklenecek. Google’ın sahibi olduğu navigasyon servisinin uzun vadede dünyanın her yerinde söz konusu özelliği devreye sokması bekleniyor. Şirket, Los Angeles’taki kullanıcıları için zorlu kavşaklardan kaçınma özelliğini otomatik olarak aktive ediyor.

İLGİLİ HABERLER