Apple yeni koşu özellikleri getiren watchOS 9.2 güncellemesini dağıtıma çıkardı

Apple iOS 16.2 ve iPadOS 16.2 güncellemeleriyle birlikte Apple Watch akıllı saatleri için hazırladığı watchOS 9.2 güncellemesini de dağıtıma çıkardı. Yeni watchOS sürümü iki yeni koşu özelliğini beraberinde getiriyor. Bu özellikler Otomatik Pist Algılama ve Yarış Rotaları adını taşıyor.

Otomatik Pist Algılama özelliği Apple Harita ve GPS’ten yararlanarak kullanıcının yürüdüğü, koştuğu veya bisiklete bindiği şeridi birebir şekilde gösteriyor. Yarış Rotaları özelliği ise kullanıcıların favori parkurlarındaki geçmiş performanslarına karşı kendileriyle yarışmalarını mümkün hâle getiriyor.

Güncellemeyle sunulan bir diğer yenilik ise yeni Apple Watch Ultra ile ilgili. Apple Watch Ultra yenilenen düşük güç modu ile ekstra 17 saat kullanılabiliyor. Bu süre zarfında saatle farkı spor aktivitelerini kayıt altına almak da mümkün hâle geliyor.

watchos 9.2

Otomatik Pist Algılama, açık havadaki bir koşu parkurunda 400 metrelik standart bir turun tamamlandığını kullanıcılara söylüyor. Koşuculara dış mekanlarda yapacakları koşu egzersizlerinden önce bir şerit seçmeleri öneriliyor. Pist antrenmanları sırasında kullanıcılar bir turu tamamladıklarından haberdar ediliyor.

Yarış Rotaları özelliği ise biraz daha farklı. Bir rotada en az iki defa koşulduğunda veya bisiklete binildiğinde kullanıcılar o rotadaki son veya en iyi zamanlarına karşı yarışma seçeneğiyle karşılaşacak. Yarış Rotaları’na Dış Koşu veya Bisiklet egzersizlerinde üç nokta ikonuna dokunarak erişilebiliyor.

watchOS 9.2 ile sunulan özelliklerin duyurusu daha önce yapılmıştı

watchOS 9.2 güncellemesiyle sunulan bu iki özelliğin de duyurusu Apple Watch Series 8, Ultra ve ikinci nesil SE’nin tanıtımı sırasında yapılmıştı. Yeni özelliklerin Watch 4 ve üstü tüm Apple Watch modellerinde kullanılabileceğini belirtmekte fayda var.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun