watchOS 9 yenilikler ile birlikte Apple Watch’lar için dağıtıma çıktı

google news abone ol

Apple iOS 16 ile birlikte watchOS 9 güncellemesini de yayınladı. watchOS 9 yenilikler açısından bir hayli zengin görünüyor. Apple’ın belirttiğine göre, Apple Watch kullanıcıları şimdi daha fazla saat kadranı arasından istediğini seçebilecek. Yeni saat kadranları daha fazla bilgi veren ve kişiselleştirme için daha geniş olanaklar tanıyan komplikasyonlarla geliyor.

Gelişmiş ölçümler, görünümler ve üst düzey sporculardan ilham alan antrenman deneyimleriyle güncellenen Antrenman uygulaması, kullanıcıların antrenmanlarını bir sonraki seviyeye taşımalarına yardımcı oluyor. watchOS 9, Uyku uygulamasına getirdiği uyku evreleri ve FDA onaylı yeni AF Geçmişi özelliğiyle kullanıcılara kendi durumları hakkında daha detaylı bilgiler sunuyor. Yeni İlaçlar uygulaması kullanıcıların ilaçlarını gizlilikten ödün vermeden, rahat bir şekilde düzenlemelerini, anlamalarını ve takip etmelerini kolaylaştırıyor.

watchOS 9 dört yeni kadranla geliyor. Çin, İslam ve Yahudi kültürleri gibi birçok kültürde kullanılan ay takvimiyle miladi takvim arasındaki ilişkiyi simgeleyen Ay; sanatçı Joi Fulton ile iş birliğiyle Apple Watch için özel olarak hazırlanan dinamik sanat eseri Playtime; Digital Crown çevrildiğinde stili değişen, klasik, yazı odaklı saat kadranı Metropolitan ve orijinal kadranın bir yıldız haritası ve mevcut bulut verileriyle tamamen yenilenmiş hali olan Astronomi yeni saat kadranları olarak sıralanıyor.

watchOS 9 ile sağlık ve fitness alanında gelen yenilikler

Apple Watch’un en popüler uygulamalarından biri olan Antrenman uygulaması, performans ölçümü için daha zengin seçeneklerle ve kullanıcıların fitness hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olan yeni antrenman deneyimleriyle güncellendi. Üstelik Antrenman uygulaması, triatloncular için Çoklu Spor adında yeni bir antrenman türü sunuyor.

Koşucular için güçlü bir araç olan Apple Watch, watchOS 9 ile kullanıcıların ne kadar verimli koştuklarını anlamalarını sağlayan daha fazla veriye ve özelliğe kavuşuyor. Adım Uzunluğu, Yerle Temas Süresi ve Dikey Salınım gibi yeni koşu stili ölçümleri Antrenman Görünümleri’ne eklenebiliyor.

Havuzda Yüzme antrenmanları için yeni bir kulaç türü olarak eklenen yüzme tahtası algılama özelliği, Apple Watch’taki çeşitli sensörlerden alınan verileri kullanarak kullanıcıların yüzme tahtasıyla yüzdüğünü otomatik olarak algılıyor ve antrenman özetinde, yüzülen mesafeyle birlikte kulaç türünü de uygun şekilde sınıflandırıyor.

Apple Watch’taki Uyku deneyimi, kullanıcılara Rahatlama ve Yatma Saati programları oluşturma ve hedeflerine ulaşmaları için uyku düzenlerini takip etme olanağı sunarak yardımcı oluyor. watchOS 9’un uyku takibi özelliği ise yeni eklenen uyku evreleri ile daha da fazla bilgi sunuyor.

Apple Watch ve iPhone’daki yeni İlaçlar deneyimi kullanıcıların ilaçları, vitaminleri ve besin takviyelerini kontrol ve takip etmelerine yardımcı oluyor.

watchOS 9’un ile kullanışlılığı artıran özellikleri

watchOS 9’da bildirimler yeniden tasarlandı. Kullanıcının dikkatini dağıtmadan etkili olmaya devam edecek şekilde yenilenen bildirimler, Apple Watch aktif olarak kullanıldığı sırada yeni ince başlıklar halinde gösteriliyor.

Apple Watch’taki yeni Hızlı Eylemler sayesinde kullanıcılar iki kez kıstırıp açarak telefon aramalarını yanıtlayabiliyor veya sonlandırabiliyor, fotoğraf çekebiliyor, Şu An Çalınan uygulamasında ortam dosyaları oynatabiliyor ya da duraklatabiliyor ve antrenmanlarını başlatabiliyor, duraklatabiliyor veya antremanlarına kaldıkları yerden devam edebiliyor.

Apple Watch Yansıtma özelliği Apple Watch’u fiziksel ve motor engelleri olan kişiler için her zamankinden daha erişilebilir hale getiriyor. Bu özellik sayesinde, Apple Watch’u eşleştirilmiş bir iPhone ile uzaktan kontrol etmek mümkün oluyor.

Aktif olarak kullanılan uygulamalar şimdi yeniden tasarlanan Dock’ta diğer uygulamaların üzerinde gösteriliyor. Kullanıcılar bu sayede bu uygulamalara hızla geri dönebiliyor. Anımsatıcılar uygulaması ise, kullanıcıların tarih, saat, konum, etiket ve notlar gibi önemli ayrıntıları ekleyip düzenlemelerine imkan veriyor.

Güncellenen Takvim uygulaması doğrudan Apple Watch üzerinden yeni etkinlikler oluşturma özelliğiyle kullanıcıların üretkenliğini artırıyor. Kullanıcılar güncellenen Liste, Gün ve Ay görünümlerinin yanı sıra ilk kez Hafta görünümüne de erişebiliyor, takvimdeki etkinlikler arasında kaydırarak gezinebiliyor.

watchOS 9, iOS 16 yüklü iPhone 8 veya daha yeni bir iPhone modeliyle ya da iPhone SE (ikinci nesil) veya daha yeni bir iPhone SE modeliyle eşleştirilmiş Apple Watch Series 4 veya daha yeni Apple Watch modelleri için sunuluyor.a

“Tüm dünyada kullanıcılar sevdikleriyle bağlantıda kalmalarına, gün içinde daha aktif olmalarına ve sağlık durumlarını daha iyi kontrol altında tutmalarına yardımcı olan Apple Watch’a bayılıyor.” açıklamasını yapan Apple COO’su Jeff Williams sözlerine şöyle devam etti: “Bu sonbaharda watchOS 9, Apple Watch deneyimini yepyeni bir seviyeye taşıyacak. Kullanıcılar hem fitness, uyku ve kalp sağlığı ile ilgili bilimsel olarak doğrulanmış bilgiler elde edebilecek hem de Apple Watch’larını tamamen kendilerine özel hale getirmelerini sağlayan yeni yaratıcı olanaklara kavuşacak.”

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ZTE Axon 30S ile Axon 30 serisine geri dönüyor

ZTE Axon 30S adını taşıyan yeni akıllı telefonunun tanıtım tarihini açıkladı. Akıllı telefon 26 Eylül'de gözler önüne çıkacak. Axon 30S'in en çarpıcı özelliği ise...

iPhone 14 Pro Ön İnceleme – Video

Apple'ın bugün Türkiye satışları başlayan yeni iPhone 14 ailesi modelleri arasında yer alan iPhone 14 Pro, test merkezimizin konuğu oluyor. Çok yakında detaylı incelemesi...

Apple iPhone 14 Pro’lardaki kamera sorununu çözecek güncellemeyi yayınladı

Apple yeni iPhone'larını geçtiğimiz hafta itibarıyla kullanıcılarla buluşturmaya başlamıştı. Kısa bir süre sonra ise bazı iPhone 14 Pro sahiplerinin üçüncü taraf uygulamalardaki kamera titreme...

Bu uygulama ile Dynamic Island’ı Android telefonunuza getirebilirsiniz

Apple, iPhone 14 Pro ve Pro Max'te sunduğu Dynamic Island adlı özellikle birlikte, şimdiye kadar Android telefonlarda sıklıkla gördüğümüz ekran deliklerine farklı bir yaklaşım...

Emily in Paris’in yeni sezonundan ilk görüntüler geldi

Netflix, Darren Star’ın yaratıcısı ve yapımcısı olduğu, Emmy ödüllü dizi Emily in Paris’in üçüncü sezonundan ilk görselleri paylaştı. Lily Collins’in Emily Cooper rolüne geri döneceği...

Spotify FIFA 23’ün resmi müzik albümünü duyurdu

EA Sports imzalı FIFA serisi oyun dünyasının en popüler futbol oyunları arasında yer alıyor. Serinin merakla beklenen yeni oyunu FIFA 23, önümüzdeki hafta oyuncularla...

Netflix TUDUM 2022 etkinliğinin programını açıkladı

Netflix TUDUM adını taşıyan hayran etkinliğini bu yıl 24 Eylül'de gerçekleştirecek. Platformun hayranları 24 saat boyunca yıldızlar geçidi niteliğindeki beş küresel etkinliğin keyfini sürecek....