Discovery ile WarnerMedia birleşmesinden Warner Bros. Discovery doğdu

Discovery, WarnerMedia ile birleşiyor. Birleşen iki şirket bundan böyle Warner Bros. Discovery adını taşıyacak. Wall Street Journal‘a göre, yeni isim salı günü düzenlenen bir personel toplantısında açıklandı.

Birleşme geçen ay duyurulmuştu. AT&T; Warner Bros., HBO, DC Comics ve CNN’i içeren eğlence devi WarnerMedia’dan ayrılacağını ve Discovery’nin yeni şirketi devralacağını söyledi. Ancak anlaşmanın açıklandığı gün yeni ismi duyurmamışlardı.

Discovery CEO’su David Zaslav, birleştirilmiş gruptan sorumlu olacak. WarnerMedia, yaklaşık üç katı kadar 2020 geliri ve bir dizi ikonik karakter ve varlık ile birleşmede açık ara farkla daha büyük bir şirket konumunda bulunuyor. Discovery ise Avrupa’da reality TV şovlarından oluşan devasa bir arşivi ve giderek büyüyen haber ve spor faaliyetleriyle birleşmeye güç verecek. Öte yandan Discovery, bu yılın başında yerli içerik platformu BluTV’ye de ortak olmuştu. Bu ortaklığın sonucunda mayıs ayından itibaren Discovery Plus içerikleri BluTV’de yer almaya başlamıştı. Birleşme sonucunda WarnerMedia’nın sahip olduğu popüler yapımların da BluTV’ye eklendiğini görebiliriz.

Zaslav konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Her türde ve herhangi bir platformda; film, televizyon ve yayın akışında büyük, önemli ve etkileyici hikayeler anlatmak için dünyanın en iyi ve en heyecan verici yeri olacağına inanıyoruz.” dedi. Birleşik şirket, “Hayallerin üretildiği malzeme” sloganını Warner Bros. klasiği olan The Maltese Falcon‘daki bir replikten ödünç alıyor.

AT&T ve Discovery, yasal engellerin ortadan kalktığı varsayımıyla birleşmenin 2022’nin ortalarında tamamlanmasını bekliyor. AT&T hissedarları yeni şirketin yüzde 71’ine sahip olacak. Sonuç olarak WarnerMedia AT&T’den kurtuluyor ve yanına Discovery’yi alarak ilerleyecek.

Birleşik eğlence devinin, internet üzerinden yayın yapan platformlar pazarında, günümüzde birbirinden bağımsız şekilde olduğundan daha da büyük bir oyuncu haline gelmesi umuluyor. WarnerMedia, Netflix ve Disney Plus’tan daha küçük kalmasına rağmen şimdiye kadar yurt dışında oldukça başarılı işler çıkaran HBO Max’i işletiyor. Discovery ise bu yılın başlarında Discovery Plus’ı faaliyete geçirdi ve belirttiğimiz gibi Türkiye’de de BluTV ile önemli bir ortaklık kurdu. Zaslav, birleşik şirketin Netflix’e rakip olacak ve Disney Plus’ı aşacak sayıda yeni içeriğe yılda 20 milyar dolar ayıracağını ve sonunda 400 milyon eve ulaşmayı umduğunu söyledi.

İLGİLİ HABERLER