Volkswagen elektrikli SUV ID 4’ün iç tasarımının fotoğraflarını paylaştı [Galeri]

Volkswagen ID 4’ün dünya çapında çıkışı eylül ayı sonunda gerçekleşecek. Ancak bunun öncesinde Alman otomobil üreticisi yeni elektrikli SUV’un iç tasarımına bir bakış atmamıza izin veriyor. İçeride gördüğümüz sade ve minimalist tasarım piyasada bulunan Tesla ve diğer elektrikli araçlardan ilham alıyor gibi görünüyor ve hiçbir şekilde şaşırtmıyor.

VW aracın dokunmatik ekranları veya bilgi ve eğlence sistemi hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Ancak resimlerden anladığımız kadarıyla ID 4’te iki ekran olacak. Direksiyonun arkasında bulunan yamuk ekranın yanında bir de merkez bölümde yatay ekran olacak. Ana ekranda araç ayarları, radyo, batarya bilgisi, navigasyon ve diğer işlevler için özel uygulamalar bulunacak.

Ne var ki VW, Tesla gibi her türlü fiziksel düğmeyi veya kontrolü kaldırarak her şeyi tamamen merkezdeki ekrana yüklemiyor. Kontrol panelinin altında klima kontrolü, acil durum freni ve bu gibi işlevler için bir satır tuş bulunuyor. Direksiyonun solunda da bir düğme paneli yer alıyor.

Aydınlatma düzeni de en çekici noktalardan bir tanesi oluyor. VW bunu “ID.Light sistemi” olarak adlandırıyor. Bu sistem ön camın altına yerleştirilmiş bir ışık şeridinden oluşuyor. Bu şeridin rengi navigasyon yönergelerine, gelen çağrılara, kilitli kapılara ve diğer işlevlere bağlı olarak değişiyor.

VW ID 4 ile elektrikli araç yayılımını artıracak

ID 4 ile birlikte VW elektrikli otomobilinin satış alanını daha da genişletecek. Otomobil üreticisinin ilk elektrikli aracı ID 3, sadece Avrupa’da satılıyor. ID 4 ise Kuzey Amerika’ya da gelecek. ID 4, bu ayın sonlarında tanıtılacak ve sonrasında da Avrupa ve Kuzey Amerika’da satışa sunulacak. VW, 2022 yılında ABD’nin Tennessee eyaletindeki fabrikasında da üretime başlamayı hedefliyor.

ID 4’ün tam dolu batarya ile 500 kilometreye varan bir menzile ulaşması bekleniyor. Ayrıca VW’nin diğer ID araçlarına da güç veren modüler elektrikli araç platformu üzerinde inşa ediliyor. Dört çekişli ve sadece arkadan çekişli versiyonları olacak. Başlangıçta dört çekişli versiyonu çıkacak. Batarya ise tabanın ortasına yerleştirilerek ağırlık merkezi daha aşağı çekiliyor ve sürüş dinamikleri optimize ediliyor. Dijital kokpit ise dokunmatik ekranlar ve sezgisel sesli komutlar ise yönetilecek.

ID 4’ün çıkışının ID 3’e göre daha sorunsuz olması bekleniyor. ID 3’te yaşanan yazılımsal problemler bu araçların müşterilere dağıtımını geciktirmişti. Bu durum eski VW CEO’su Herbert Diess geçtiğimiz haziran ayında görevinden ayrılmasına neden olan unsurlardan bir tanesi olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı'dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar - Video

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun