Volkswagen elektrikli SUV ID 4’ün iç tasarımının fotoğraflarını paylaştı [Galeri]

Volkswagen ID 4’ün dünya çapında çıkışı eylül ayı sonunda gerçekleşecek. Ancak bunun öncesinde Alman otomobil üreticisi yeni elektrikli SUV’un iç tasarımına bir bakış atmamıza izin veriyor. İçeride gördüğümüz sade ve minimalist tasarım piyasada bulunan Tesla ve diğer elektrikli araçlardan ilham alıyor gibi görünüyor ve hiçbir şekilde şaşırtmıyor.

VW aracın dokunmatik ekranları veya bilgi ve eğlence sistemi hakkında herhangi bir bilgi vermedi. Ancak resimlerden anladığımız kadarıyla ID 4’te iki ekran olacak. Direksiyonun arkasında bulunan yamuk ekranın yanında bir de merkez bölümde yatay ekran olacak. Ana ekranda araç ayarları, radyo, batarya bilgisi, navigasyon ve diğer işlevler için özel uygulamalar bulunacak.

Ne var ki VW, Tesla gibi her türlü fiziksel düğmeyi veya kontrolü kaldırarak her şeyi tamamen merkezdeki ekrana yüklemiyor. Kontrol panelinin altında klima kontrolü, acil durum freni ve bu gibi işlevler için bir satır tuş bulunuyor. Direksiyonun solunda da bir düğme paneli yer alıyor.

Aydınlatma düzeni de en çekici noktalardan bir tanesi oluyor. VW bunu “ID.Light sistemi” olarak adlandırıyor. Bu sistem ön camın altına yerleştirilmiş bir ışık şeridinden oluşuyor. Bu şeridin rengi navigasyon yönergelerine, gelen çağrılara, kilitli kapılara ve diğer işlevlere bağlı olarak değişiyor.

VW ID 4 ile elektrikli araç yayılımını artıracak

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Oppo Enco X İncelemesi

ID 4 ile birlikte VW elektrikli otomobilinin satış alanını daha da genişletecek. Otomobil üreticisinin ilk elektrikli aracı ID 3, sadece Avrupa’da satılıyor. ID 4 ise Kuzey Amerika’ya da gelecek. ID 4, bu ayın sonlarında tanıtılacak ve sonrasında da Avrupa ve Kuzey Amerika’da satışa sunulacak. VW, 2022 yılında ABD’nin Tennessee eyaletindeki fabrikasında da üretime başlamayı hedefliyor.

ID 4’ün tam dolu batarya ile 500 kilometreye varan bir menzile ulaşması bekleniyor. Ayrıca VW’nin diğer ID araçlarına da güç veren modüler elektrikli araç platformu üzerinde inşa ediliyor. Dört çekişli ve sadece arkadan çekişli versiyonları olacak. Başlangıçta dört çekişli versiyonu çıkacak. Batarya ise tabanın ortasına yerleştirilerek ağırlık merkezi daha aşağı çekiliyor ve sürüş dinamikleri optimize ediliyor. Dijital kokpit ise dokunmatik ekranlar ve sezgisel sesli komutlar ise yönetilecek.

ID 4’ün çıkışının ID 3’e göre daha sorunsuz olması bekleniyor. ID 3’te yaşanan yazılımsal problemler bu araçların müşterilere dağıtımını geciktirmişti. Bu durum eski VW CEO’su Herbert Diess geçtiğimiz haziran ayında görevinden ayrılmasına neden olan unsurlardan bir tanesi olmuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Surface Duo 2'nin sızan fotoğrafları üçlü kamera sistemini gösteriyor

Windows 11 için ilk beta sürümü yayınlandı

Microsoft, Windows Insider Programına kayıtlı olanlar için Windows 11'in ilk beta sürümünü yayınladı. Bugüne kadar, Windows 11'e erişmek için Microsoft'un "son derece teknik deneyimli...

Sony PS5 için ilk beta sürümünü yayınladı, beklenen M.2 SSD desteği geliyor

Sony'nin PS5 sistem yazılımı beta programı bugün uygulanmaya başlıyor. Beta sürümü uzun zamandır beklenen M.2 SSD yuvasına erişim de sağlıyor. İlk PS5 beta sürümü...