VW 2015 model otomobillerine CarPlay, Android Auto ve MirrorLink desteği ekliyor

volkswagen-app-connect-060115

Volkswagen bu yıl içinde otomobillerine CarPlay ve Android Auto desteği ekliyor. Golf gibi modeller ikinci nesil modüler bilgi ve eğlence platformunu barındıracak. Bu sistem hem Apple hem de Google’ın otomobillere özel akıllı telefon bağlantı protokollerini destekleyecek. Her biri için oluşturulan kullanıcı arayüzü sayesinde, VW’nin App-Connect markası altında, otomobil kullanırken daha kolay kullanımlı bir arayüzle dikkati dağıtmadan akıllı telefon işlevlerinden yararlanmak mümkün olacak.

Öte yandan MirrorLink desteği sayesinde şirketin dört farklı akıllı telefon uygulamasına destek sunulması, otomobilde bulunan bütün akıllı telefon veya tabletlerden oluşturulan paylaşılmış bir çalma listesinin oluşturulması ve bunun otomobilin ses sistemi üzerinden yayınlanması da mümkün olacak.

VW’nin MirrorLink desteği MyGuide, Think Blue, Trainer, Shared Audio ve Sound Journey adlı uygulamalarla çalışacak. My Guide sayesinde yakındaki ilgi çekici mekanlar gösteriliyor, Think Blue ise ekonomik sürüşe dair ipuçları sunuyor, yakıt tüketimini azaltmanıza yardımcı oluyor.

Shared Audio sayesinde otomobildeki bütün mobil cihaz sahiplerinin birlikte oluşturduğu ortak çalma listesi kablosuz olarak müzik sistemi üzerinden çalınıyor, ses kablosuna olan ihtiyaç ortadan kalkıyor.

Sound Journey uygulaması da ses kablosuna plan bağlılığı ortadan kaldırıyor, otomobilin sistemlerinden aldığı bilgiler sayesinde yolculuğun her bir bölümüne özel müzikler oluşturuyor.

Glypse, miRoamer ve Parkopedia gibi şirketlerin katılımıyla birlikte VW uygulama desteğinin kapsamı daha da genişleyecek.

Volkswagen’in ikinci nesil modüler bilgi ve eğlence platformu hem Android Auto hem de Car Play için doğal destek sunacak. Bu platformlar otomobilin kontrol paneline entegre edilecek ve direksiyon üzerinden sesli komut girişini etkinleştirmek mümkün olacak.

İkinci neisl modüler bilgi ve eğlence sistemi bu yıl içinde ABD ve Avrupa yollarına çıkan otomobillerde olacak. Sistemin maliyeti hakkında şu an için net bir bilgi bulunmuyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kademeli normalleşmeyle ilgili yeni kararlar açıklandı

29 Nisan tarihinde başlayan tam kapanma süreci yarın sabah saat 05.00'te son buluyor. Bunun öncesinde İçişleri Bakanlığı, yayınladığı bir genelgeyle 17 Mayıs - 1...

Apple Music Hi-Fi ve AirPods 3 gelecek hafta içinde bekleniyor

Apple'ın önümüzdeki hafta için daha önce düşünülenden daha büyük planları olabilir. Yeni iMac, iPad Pro ve Apple TV 4K, 21 Mayıs'ta veya civarında erken...

Türkiye GP 2021 ile ilgili yeni karar; haziranda yarış olmayacak

Türkiye GP 2021'in 11-13 Haziran tarihleri arasında İstanbul Park pistinde düzenlenmesi planlanıyordu. Bunun resmi duyurusu birkaç hafta önce yapılmıştı. Ancak son günlerde yarışın Türkiye'de...