Volkswagen sürücüsüz otomobilleri için çip tasarlayacak

Volkswagen sürücüsüz otomobil çalışmalarında ihtiyaç duyduğu işlemci gücünü de kendisi tasarlayacak. Alman basınına konuşan şirketin CEO’su Herbert Diess, sürücüsüz otomobiller için kendi yüksek performanslı çiplerini tasarlayacağını açıkladı. Diess, böylelikle donanımın en iyi şekilde yönetilebileceğinin altını çizdi.

Bu çiplerin üretimi doğrudan Volkswagen tarafından gerçekleştirilmeyecek. Ancak çiplerin patenti şirkete ait olacak. Alman otomotiv devi, gerekli uzmanlığı sağlamak adına Cariad isimli yazılım geliştirme birimini genişletecek.

Bu hamle, Volkswagen’in daha çevik ve teknoloji odaklı bir şirket olmasına ciddi anlamda katkı sağlayabilir. Tesla ilk otomobillerinde Nvidia’nın standart donanımlarını kullandıktan sonra kendi çiplerine geçiş yapmıştı. Böylelikle FSD ve Autopilot’un geliştirme sürecinde şirketin kontrolü artmıştı. Apple’ın cihazlarının artan performansında da işlemcilerin bizzat şirket tarafından tasarlanması önemli bir rol oynamıştı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Tesla en sonunda sadece araç satışlarıyla kârlılığa geçti

Volkswagen sürücüsüz otomobil açılımının örneklerini 2025’ten itibaren sergilemeye başlayacak. Kendi çiplerini tasarlaması bu süreçte şirkete önemli bir avantaj sağlayabilir.

YouTube’dan reklamsız deneyim için yeni seçenek

Google, YouTube için daha uygun fiyatlı bir abonelik paketini test etmeye başladı. YouTube Premium Lite adını taşıyan bu yeni hizmet, kullanıcılara reklamsız izleme deneyimini...

Galaxy Watch 4 Classic sızıntısı ile yeni Wear OS kullanımda görülüyor

Samsung'un 11 Ağustos'taki Unpacked etkinliğine yaklaşık bir haftalık bir zaman var. 91mobiles tarafından yayınlanan yeni fotoğraflar, etkinlikte görebileceğimiz iki yeniliğe ilk kez gerçek dünyadan...