Ulaşım

Volkswagen Scania elektrikli otobüs ile yolcu taşımaya başlıyor

volkswagen scaniaVolkswagen efsanevi minibüsünün I.D. Buzz isimli elektrikli versiyonunu 2022’de yollara çıkarmayı planladığını daha önce açıklamıştı. Ancak şirketin otomobiller dışındaki elektrikli araçlara dair planları bununla sınırlı kalmıyor. Volkswagen Scania markası altında ürettiği elektrikli otomobilleri mart ayının ortasından itibaren yolcu taşımak için kullanacak.

Citywide Low Floor adını taşıyan elektrikli otobüsün toplu taşımada kullanılacağı ilk yer ise İsveç’in Österlund şehri olacak. Üç adet elektrikli otobüs, ilk etapta yaklaşık 40 durağı bulunan 15 kilometre uzunluğundaki bir hatta hizmet verecek. Üç otobüsün toplamda her gün 100’e yakın sefer yapması planlanıyor. Otobüsler büyük şarj istasyonları sayesinde 10 dakika gibi kısa bir süre içinde yeniden sefere hazır hâle gelebilecek.

Citywide Low Floor, üretilen ilk elektrikli otobüs değil. Ancak Scania’nın toplu taşıma ekosistemindeki gücü, elektrikli otobüslerin başka şehirlerde de yaygın biçimde kullanılmasının önünü açabilir.

Bu dönüşümde çevresel endişelerden ziyade ekonomik fayda arayışı da önemli bir yer tutabilir. Elektrikli otomobillerin operasyon maliyetleri, akaryakıtla çalışan otobüslerinkine kıyasla daha düşük bir seviyede seyrediyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER