Vladimir Putin Roscosmos’u devlet kontrolünde bir şirkete dönüştürüyor

vladimir putin roscosmos

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkenin Roscosmos isimli federal uzay dairesini feshederek devlet kontrolündeki bir şirkete dönüştürüyor. Konuya ilişkin duyuru Kremlin tarafından yapıldı. Yeni dönemde Roscosmos, devlet tarafından desteklenen bir federal daire olmaktan çıkacak ve yönetimi devlet eliyle gerçekleştirilen ve kısmen devlet desteği alan bir şirket halini alacak. Böylelikle Roscosmos’a uzay hedeflerine ulaşması için daha geniş bir hareket alanı sağlanırken, diğer özel uzay uçuşu şirketlerinin yaptığı gibi ticari anlaşmalara girmeleri de mümkün olacak. Dairenin hakkındaki yolsuzluk ve mali skandal iddialarına son verilmesi isteğinin de kararda rol oynadığı düşünülüyor.

Putin’in kararnameyi imzalamasıyla birlikte resmiyet kazanan federal yasa, 1 Ocak 2016’da yürürlüğe girecek. Dairenin faaliyetleriyle ilgili tüm bilgiler yeni şirkete aktarılacak. Bu süreçte Roscosmos’un gücünde ve işlevinde bir değişiklik yaşanmayacak. Ancak bu süreçte kurum bünyesinde gerçekleştirilecek “yeniden yapılanma” sebebiyle bazı çalışanlarla yollar ayrılacak.

Roscosmos’un feshi konusundaki karar, 2015’in ilk ayında alınmıştı. Yıllardır yolsuzluk iddiaları ve finansal skandallarla boğuşan kurumun feshi, yaşananların geride bırakılması için en etkin yol olarak değerlendirilmişti.

Maddi sıkıntılar Rusya’nın yeni fırlatma merkezi Vostochny Cosmodrome’un inşaatının sürekli olarak ertelenmesine neden olmuş, 2014 yılında kurumun finansal ihlallerinin bedelinin 1.8 milyar dolara çıktığı belirtilmişti. Yeniden yapılanma çalışmalarının 2029’da Ay’ın yüzeyine ayak basmayı hedefleyen Roscosmos’a nasıl bir etkide bulunacağı ise zamanla anlaşılacak.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...

Samsung Galaxy A72 İncelemesi

Akıllı telefon fiyatlarının yükselmesi tüketicilerin biraz daha orta segment telefonlara ilgi göstermesine neden oluyor. Üreticiler de bu segmentteki ürünlerine amiral gemisi telefonları kadar önem...