Teknoloji

Vivo X90 için Dimensity 9200 işlemci ve 120 Hz ekran iddiası

vivo x80 vivo x90

Vivo X90 serisinin 2022 sona ermeden tanıtılmasına kesin gözüyle bakılıyor. Şirketin seride kullanıcıların karşısına üç telefon çıkarması bekleniyor. Bu modellerin X90, X90 Pro ve X90 Pro Plus adını taşıması da kesinleşen bilgiler arasında yer alıyor.

Ünlü duyumcu Digital Chat Station, üçlünün en mütevazı üyesi olan X90’ya ait olduğu söylenen özellik listesini paylaştı. Bu sızıntıya göre, X80’in takipçisi olan X90’ın kalbinde MediaTek’in Dimensity 9200 işlemcisi bulunuyor. Vivo X80, Dimensity 9000 işlemciyle gelmişti.

X90’a ihtiyaç duyduğu enerjiyi 4700 mAh kapasiteli pilin vereceği söyleniyor. 1.5K çözünürlüklü 120 Hz AMOLED ekran da bu telefonun özellikleri arasında sayılıyor. X80’de Full HD+ çözünürlüklü bir ekranın olduğunu düşününce bu alanda kayda değer bir gelişme olduğu görülüyor.

Telefonun toza ve suya karşı dayanıklılık konusunda da bir iyileştirme yapıldığı söyleniyor. Ancak Digital Chat Station, Vivo’nun IP68 sertifikası için ekstra para harcamasını beklemediğini belirtti.

Vivo X90 serisinin kamera sistemiyle ilgili detayları bir süre önce paylaşmıştı. Kameralar için Zeiss ile birlikte çalışan Vivo, odak noktasında portre ve gece çekimlerinin olduğunu açıklamıştı. Portre fotoğraflar için geliştirilen sistem üç parçadan oluşuyor. İlk parça sahneyi anlamaya çalışıyor ve yüz üzerinde sayıları 103’e kadar çıkan noktalar belirliyor. Ayrıca süjenin duruşunu da dikkate alıyor. Kalan iki parça ise iş bölümü yapıyor. Biri süje ile ilgileniyor ve makine öğrenmesiyle desteklenen güzelleştirme filtrelerini uyguluyor, diğeri ise farklı kriterler üzerinden arka plan ayarlaması yapıyor.

Vivo X90 serisinde düşük ışıklı ortamlarda çekilen fotoğrafları iyileştirmek için de özel bir sistem bulunuyor. Maksimum hassasiyet iki katına çıkarılırken, maksimum ISO seviyesi de 402.000’e çıkarılıyor. Vivo’dan verilen bilgiye, bu sistemle yıldızlı bir gökyüzü fotoğrafı uzun pozlama yapmadan veya tripod olmadan çekilebiliyor.

Vivo X90 serisi yukarıda da belirttiğimiz gibi yıl bitmeden tanıtılacak. Ancak bu telefonların Çin dışında piyasaya çıkışının 2023’ü bulacağını belirtmekte fayda var.

İLGİLİ HABERLER