Teknoloji

Vivo Funtouch OS 13 güncellemesini duyurdu, ilk beta sürümü dağıtıma çıktı

vivo funtouch os 13

Vivo akıllı telefonlarını ana vatanı Çin’de Origin OS Ocean, diğer ülkelerde ise Funtouch OS arayüzüyle sunuyor. Çinli üretici, küresel pazarlar için hazırladığı en yeni güncellemesini duyurdu. Vivo Funtouch OS 13 50’den fazla telefona yüklenebilecek.

Funtouch OS 13 ile sunulan yenilikler arasında başkalarının diğer uygulamalara bakmasını engelleyebilecek uygulama sabitleme özelliği bulunuyor. Buna ek olarak, iManager kontrolünün geliştirilmesi ve kamera uygulamasında vizöre eklenen sabitleme halkası gibi yenilikler de kullanıcıları bekliyor.

Funtouch OS 13, kullanıcılara ana ekran grafiklerini özelleştirmeleri için yeni yöntemler sunuyor. Bunlar arasında arka plan rengiyle eşleşen ikonlar bulunuyor. Ayarlar menüsü tek bir renkle de ayarlanabiliyor. Daha basit bir görünüm tercih edenler için Monochrome Icon özelliği de kullanıcıları bekliyor.

vivo funtouch os 13Uygulama sabitleme özelliği, sunulan gizlilik odaklı yeniliklerden sadece bir tanesi. Kullanıcılar diledikleri takdirde galerilerindeki bazı fotoğrafları gizleyebiliyor. Bu seçeneğe galerideki üç nokta ikonuna dokunarak erişilebiliyor.

iManager uygulaması, Vivo’nun telefonlarında cihazla ilgili tüm kontrollere tek bir merkezden ulaşmayı sağlıyor. Funtouch OS 13 ile uygulama kullanım süresini takip etmek ve genel itibarıyla kullanıcı deneyimi modernleşiyor.

Vivo Funtouch OS 13 ile işlemciyi zorlayan tüm uygulamaların tek bir dokunuşla kapatılmasını mümkün hâle getiriyor. Aktif uygulamaların sayısını azaltabilen Funtouch OS 13, işlemcinin frekans hızını da telefonun soğutma kapasitesine göre ayarlayabilecek.

Kullanıcılar artık videoların belli bölümlerini düzenlerken sesi tamamen kısabiliyor. Bunun TikTok’un ve Instagram Reels’in bu kadar popüler olduğu bir dönemde faydalı bir imkan olduğu söylenebilir.

Fotoğraf düzenleme işlemi de artık vizör içinden yapılabilecek. Küçük bir yapay kaydırma ile titreşim, parlaklık, kontrast gibi ayarlar seçilebiliyor. Dikey kaydırma hareketleri ise seçilen ayarda değişiklik yapılmasını sağlıyor.

vivo funtouch os 13Vivo Funtouch OS 13 beta sürümünün dağıtımına başladı. Vivo’ya ek olarak, iQOO markalı telefonlar da bu güncellemeyi alacak. 2022 sona ermeden 19 adet Vivo telefonunun güncellemeyi alması planlanıyor.

Teknoblog’u XFlipboard, Google Haberler ve Instagram‘da takip et!

İLGİLİ HABERLER