Vivo Apex 2020 duyuruldu; hayallerin akıllı telefonu

Vivo Apex adlı ilk konsept akıllı telefonunu CES 2018’de tanıtmıştı. Daha sonra 2019’un başlarında bunu yeni bir versiyon izlemişti. Vivo bugün, Vivo Apex 2020 ile üçüncü nesil Apex modelinin duyurusunu gerçekleştirdi. Yeni versiyon ile işler bir başka seviyeye taşınıyor.

Piyasaya çıkma ihtimalinin düşük olduğu belirtilen Apex 2020, daha önce pek görülmemiş tarzda bir ekran barındırıyor. 6.45 inç, 120 derece FullView Edgeless Display, Vivo tarafından “tamamen devrimsel” ve “akılları baştan alan” bir ekran olarak tanımlanıyor. 120 derecelik açıya sahip olan kenarlar, şelale ekran konseptine tamamen yeni bir yaklaşım getiriyor. Önden bakıldığında cihazın kenarları yokmuş gibi bir görünüm oluşuyor.

Bu tasarımın bir sonucu olarak, özelleştirilmiş alüminyum iskelet telefonun arka paneli boyunca uzanıyor. Daha sonra da telefonun üstünden ve altından ilerleyerek ekranın düz kenarlarıyla buluşuyor. Ekranın üst ve alt kenarlarında ince çerçeveler görüyoruz.

Etkileyici estetiği korumak ve pratikliği de minimum seviyede tutmak için, tüm fiziksel tuşlar basınç algılamalı sanal tuşlarla değiştirilmiş. Daha önce sözünü ettiğimiz kavisli ekran alanları bu işlevi de görüyor.

Yukarıdaki basın fotoğraflarından da görebileceğiniz üzere, ekranın üst kısmında çentik yer almıyor. Vivo delikli ekranı da pas geçmiş ve son zamanlarda gördüğümüz açılır kamera mekanizmalarını da bir kenara bırakmış.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iOS 14.7 güncellemesi yayınlandı; MagSafe Battery Pack için destek geldi

Çünkü şirket henüz pratikte bir akıllı telefonda kullanılmayan bir teknolojiyi, ekran içi kamerayı seçmiş. Ekranda uygulanacak piksel dizilimdeki yenilikçi yaklaşım ve devre tasarımı sayesinde, Apex 2020’nin ekranın aldığı ışık miktarını artırdığını ve selfie kameranın üstüne panelin geri kalan kısmına göre altı kat daha fazla oranda ışığın iletildiği belirtiliyor.

Bu durum optik girişimi büyük oranda azaltacak, karşılığında da fotoğrafların kalitesini artıracaktır. Ancak 16 megapiksel kameranın en iyi selfie fotoğrafları üretmesi için, Vivo fotoğrafları geliştirecek çeşitli algoritmik optimizasyonları da kullanıyor.

Tabii ki, Vivo Apex 2020’yi müşterilerine sunmayı planlamıyor. Bu nedenle kalite konusundaki iddialara biraz şüpheyle yaklaşmakta fayda var. Eğer bu konsept ürünün birkaç örneği üretilirse, çekilen örnek fotoğrafları görmeden karar vermemek en iyisi olacaktır.

Konsept ürünün arkasına baktığımızda, kamera tarafında da aynı oranda etkileyici gelişmeler görüyoruz. Günümüzde çoğu akıllı telefon yakınlaştırma çözümü hibrit zum teknolojisine dayanıyor. Kırpma ile yapılan sabit büyütme algoritmik iyileştirmelerle birleştiriliyor.

Ne var ki, Apex 2020 konsept akıllı telefonu ile Vivo, Sürekli Optik Zum olarak adlandırılan yeni bir yapıyı da uyguluyor. Bunun dünyada ilk kez bir akıllı telefonda kullandığını da belirtiyor.

Bu sistem, iki sabit ve iki hareketli lensle oluşturulan 4 gruplu lens kombinasyonu sayesinde, 5 kat ile 7.5 kat arasında sürekli yakınlaştırma yapabiliyor. Son zamanlarda gördüğümüz 5 kat yakınlaştırmalı kameralarda gördüğümüz periskop tarzındaki tasarımdan ödünç alıyor ve bu sistemi 6.2 milimetre kalınlığında bir akıllı telefon gövdesine sığdırıyor. Bu mekanizmayı yakında Vivo’nun seri üretime girecek telefonlarında da görebiliriz.

Tabii ki, Vivo mümkün olan her detayın korunmasını istiyor. Bu nedenle çığır açan kamera donanımını bir başka algoritmayla birleştiriyor. “Lider çoklu çerçeve algoritmasını” kullanarak çok uzaktan bile manzara çekimini kolaylıkla yapıyor.

Kamera ile ilgili özellikler listesinin son maddesi ise gimbal tarzındaki tasarım. Böylelikle optik görüntü sabitlemenin performansı önemli oranda artıyor. Geleneksel sistemlerle karşılaştırıldığında, Vivo’nun yeni yapısı sabitleme açısını yüzde 200 oranında artırıyor. Bu durum, pozlama süresini artırarak gece modunun etkilerini artıracaktır.

Vivo Apex 2020 konsept telefonunda en güncel teknik özellikler var gibi görünüyor. Her ne kadar Vivo bu telefonu üretmeyi planlamasa da, Snapdragon 865 işlemci ve Snapdragon X55 5G modemin bulunabileceğini dile getiriyor. 12 GB RAM ve 256 GB dahili hafıza da mevcut.

Saydıklarımıza ek olarak, Vivo yeni Kablosuz Super FlashCharge 60W teknolojisinin de bulunduğunu söylüyor. Bu teknolojinin sadece 20 dakikada 2000 mAh kapasiteli pili şarj edebildiği öne sürülüyor.

Üreticilerin çoğunun 60W kablosuz şarjı sunmadığı bir ortamda 60W kablosuz şarjı görmek epey ilginç görünüyor. Ancak bu telefonun gerçek bir üründen çok hayalleri kağıda döken bir konsept ürün olduğunu düşünecek olursak, 60W kablosuz şarj özelliğinden bahsetmenin çok da bir zararı yok. Şu ana kadar gördüğümüz hızlı şarj teknolojisi ise 30W mertebesinde ve Vivo’nun uygulamasının yarısında hızlarda şarj etmeye izin veriyor.

Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları ve ürün incelemeleri YouTube kanalımızda. Abone olun, yeni videoları kaçırmayın!

AirPods 3 ve bir sonraki iPhone SE ile ilgili en son tahminler

Apple, Nikkei tarafından verilen bir habere göre, gelecek ay içinde güncellenmiş AirPods modelinin, diğer bir deyişle AirPods 3 kablosuz kulaklıkların seri üretimine başlayacak. Şirket...

Twitter olumlu ve olumsuz oy tepkileri için denemeler yapıyor

Twitter, retweetleme ve yanıtlama için var olan normal seçeneklere eşlik edecek yeni araçları test ediyor. Bazı kullanıcılar tweet'ler için yeni olumlu oy ve olumsuz...

Clubhouse davet ve bekleme listesini kaldırdı, üyelik herkese açıldı

Clubhouse genişliyor. Kurucu ortaklar Paul Davison ve Rohan Seth, çarşamba günü uygulamaya kullanıcı kaydının artık yalnızca davetlilere açık olmadığını duyurdu. Bir sözcü, şu anda...

Twitter TweetDeck için yaptığı kapsamlı yenilikleri ilk kez paylaştı

Twitter'ın TweetDeck'in hâlâ var olduğunun farkında ve şirket bir süredir bu servisin kapsamlı bir yenilemesi üzerinde çalışıyordu. Salı günü ise, yeniden düzenlenmiş uygulamanın tek...

Netflix oyun açılımını mobil cihazlarla başlatacak

Netflix, oyun alanındaki ilk faaliyetlerinin mobil oyunlara odaklanacağını ve oyunların kullanıcıların Netflix aboneliklerine dahil edileceğini açıkladı. Şirket bu duyuruyu salı günkü ikinci çeyrek kazanç...

Galaxy Z Fold 3 ve Z Flip 3 için Unpacked etkinliği duyuruldu

Samsung, bir sonraki Unpacked ürün etkinliğini ne zaman düzenleyeceğini resmen duyurdu. 11 Ağustos saat 18.00'de başlayacak olan etkinlikte, her ikisi hakkında zaten epeyce detayın...

Blue Origin Jeff Bezos ve yanındakileri uzaya çıkardı, başarıyla geri getirdi

Blue Origin, insanları uzaya götüren özel şirketler arasına katıldı. Jeff Bezos'un şirketi; Bezos'u, yanında kardeşi, Wally Funk ve yolculuk için ödeme yapan müşterisi Oliver...

iOS 14.7 güncellemesi yayınlandı; MagSafe Battery Pack için destek geldi

Apple iOS 14.7 güncellemesini yayınladı. Bu güncelleme iPhone 12 sahiplerinin MagSafe Battery Pack aygıtından tam olarak yararlanmasına ve HomePod kullanıcılarının sayaçlarını telefonlarından yönetmesine izin...