Vine’ın takipçisi Byte iş ortaklığı programının detaylarını paylaştı

Vine’ın takipçisi olarak nitelendirebileceğimiz Byte, iş ortaklığı programı ile ilgili detayları paylaştı. Bu program sayesinde yapımcılara para kazanma imkanı ve aynı zamanda şirketle doğrudan iletişim, deneysel özelliklere erkenden erişim ve bunun gibi çeşitli avantajlar sunulacak.

Kısa şekilli video uygulaması Vine kurucularından Dom Hofmann tarafından geçen hafta içinde faaliyete geçirilmişti. Uygulamanın iOS ve Android versiyonları yurt dışında yayınlandı, ancak henüz Türkiye’ye açılmadı. Sensor Tower adlı ölçüm ve analiz şirketinin belirttiğine göre, uygulama dağıtıma çıktığı hafta sonu 780 bin indirme rakamına ulaştı.

Karşılaştıracak olursak, Byte’ın rakibi ve Türkiye’de de epey popüler olan TikTok, şimdiye kadar 1.5 milyar indirme rakamına ulaştı ve aynı hafta sonu 8.2 milyon kez indirildi. Ancak Byte’ın yeni iş ortaklığı programı TikTok karşısında ona bir avantaj sağlayacaktır. TikTok’un yapımcılarına para kazanma imkanı sunduğu bir programı henüz bulunmuyor.

Byte, uzun vadede planının gelirlerinin büyük bir kısmını yapımcılarla paylaşmak olduğunu kaydetti. Geri kalan küçük dilimi ise operasyonların ve işlerin yönetimi için kullanmayı planlıyor. İş ortaklığı programı davet usulü çalışacak, Byte yapımcılara katılmaları için davette bulunacak. Ne var ki, kullanıcılar da bu Google Form sayfası üzerinden talepte bulunabilirler.

İş ortaklığı programı başlangıçta sadece ABD’de geçerli olacak. Byte, önümüzdeki birkaç hafta içinde yapımcılara ulaşmaya başlayacağını ve gelecek iki ya da üç ay içinde başlangıç seviyesinde iş ortağı havuzunu kuracağını söyledi.

Havuzdaki para reklamlar sayesinde birikecek, ancak Byte bu reklamların Takip edilenler akışında gösterilmeyeceğini ya da Byte videolarının önünde çıkmayacağını kaydetti. Şirket, reklamlarının İnternet’teki insanları inceledikleri bir ürünü satın almaya ikna etmeye çalışmak için çevrimiçi olarak izleyen bir takip tekniği olan yeniden hedeflemeye de dayanmayacağını söyledi. Uygulama başlangıçta uygulanacak pilot süresi boyunca reklam gelirlerinin yüzde 100’ünü yapımcılarla paylaşacak.

Reklam geliri, içerik oluşturucuların ne kadar ödeme alacağını belirleyecek bir görüntüleme parantez sistemine dayanacak. İçerik havuzları 120 günlük dönemler için geçerli olacak ve ödemeler de dört adet 30 günlük ödeme dönemleri içinde gerçekleştirilecek. Yapımcılar paylaşımlarının 30 günlük dönemler içindeki toplam görüntüleme sayısına bağlı olarak parantezlere yerleştirilecek. Her bir görüntüleme parantezindeki iş ortakları aynı tutarda ödeme alacak.

Uygulama henüz bir haftalık ve iş ortaklığı programı da henüz emekleme aşamasında olduğundan, Byte iş ortağı havuzlarının ve ödenecek miktarların başlangıçta düşük kalacağını söyledi. Buna rağmen, yapılanın cesaretlendirici bir başlangıç olduğunu ve uygulamanın yapımcılara verdiği değeri ve onların finansal durumlarını ciddi biçimde ele aldığını gösterdiğini söyleyebiliriz. Şirket, “Byte’ı yapımcılar için oluşturduk.” diye yazdı. “Daha fazla sayıda yaratıcıyı daha dengeli bir şekilde karşılamanın daha sağlıklı ve daha yaratıcı bir topluluğa katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

Teknoblog Mobil Uygulamalar

Güncel teknoloji haberleri Teknoblog iPhone ve Android uygulamalarıyla her an elinizin altında.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

F1 İtalya Emilia-Romagna GP 2020: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Geçen hafta 2020 yılına özel olarak gidilen pistlerden biri olan Portekiz'de, başlangıcı epey heyecanlı olan bir yarış seyrettik. Sonunda ise Mercedes GP pilotu Lewis...

Spotify’ın aylık kullanıcı sayısı 300 milyonu geçti

Spotify tarafından yapılan son açıklamaya göre, servisin aylık aktif kullanıcı sayısı 320 milyona ulaştı. Ücretli abone sayısı ise 144 milyona çıktı. Spotify söz konusu...

Sony’den PS5 için PlayStation Plus Collection detayları

Sony, yayınladığı yeni bir blog yazısında PlayStation Plus Collection'ın nasıl çalışacağıyla ilgili daha fazla detay paylaştı. Bu servis 12 Kasım tarihinden itibaren yurt dışında,...

Oppo Reno 4 Pro İncelemesi

Oppo Reno 4 Pro inceleme yazısında ve videosunda Türkiye'de satışa çıkan yeni Android telefon ile ilgili yorumlar, özellikler yer alıyor.

Realme Watch İncelemesi

Akıllı saat pazarı son yıllarda istikrarlı biçimde büyümeye devam ediyor. Artık hemen hemen her akıllı telefon üreticisinin ürün portföyünde bir akıllı saat de mevcut....

TV+ Ready İncelemesi

Teknolojinin gelişmesi TV izleme alışkanlıklarını da değiştirmeye başladı. Birçok evde TV hâlâ çanak antenlere bağlı uydu alıcıları ile izlense de, geniş bant internetin yaygınlaşmasıyla...

Oppo Reno 4 Lite İncelemesi

Oppo akıllı telefon pazarının son dönemlerdeki en hareketli oyuncularından biri durumunda. Portföyüne düzenli olarak yeni cihazlarla genişleten şirket, özellikle Reno serisinde üst segment ve...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun