Vimeo yola bağımsız bir şirket olarak devam edecek

Çevrimiçi video paylaşım platformu Vimeo, pandemi dönemindeki hızlı büyümesinin ardından yola bağımsız bir şirket olarak devam edecek. Platform kuruluşundan kısa bir süre sonra Angie’s List, Ask, Dotdash ve kısa bir süre öncesine kadar Match Group’un sahibi olan medya ve teknoloji devi IAC’nin çatısı altına girmişti.

Vimeo’nun bağımsız bir şirkete dönüşme sürecinin 2021’in ikinci çeyreği itibarıyla tamamlanması planlanıyor. IAC CEO’su Joey Levin, “Vimeo’nun kendi kanatlarıyla uçmasının ve muhteşem bir bağımsız şirket olmasının zamanı geldi” şeklinde konuştu. Vimeo’nun bağımsız bir şirkete dönüşerek yeni ürün ve satış özellikleri için kaynak sağlaması hedefleniyor.

2004’te kurulan Vimeo, uzun süre boyunca YouTube’a karşı daha profesyonel bir alternatif olarak değerlendirilmişti. Vimeo’da para ödeyen kullanıcılar, içeriklerindeki video oynatıcıyı özelleştirebiliyor. Videoları şifreyle koruma altına alma, özel site oluşturma, Google Analytics ile entegrasyon gibi özellikler de kullanıcılara sunuluyor. Dileyen içerik sahipleri, içeriklerini Vimeo’da kiralamaya açabiliyor.

Vimeo’nun hâlihazırda 200 milyon kullanıcısı bulunuyor. Pandeminin başlamasının ardından servisin 30 milyondan fazla yeni üye kazandığı belirtilirken, platforma 60 milyondan fazla yeni videonun yüklendiğine dikkat çekiliyor. Şirketin CEO’su Anjali Sud, Vimeo’nun canlı etkinliklere ev sahipliği yaptığının da altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Spotify sosyal medya paylaşımları için yeni özellikler sunuyor

Vimeo geçtiğimiz ay 150 milyon dolar kaynak sağlamıştı. Bu da platformun piyasa değerini 2.75 milyar dolara çıkarmıştı. Sud, bu yeni kaynak sayesinde Vimeo’nun kurumsal araçlarını ve canlı yayın özelliklerini kuvvetlendireceğini dile getirdi. CEO, yeni döneme hazır olduklarını vurgulamayı da ihmal etmedi.

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçaları Hint Okyanusu’na düştü

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçalarının Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor. Çin'in uzay ajansının sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Long March 5B roketin Maldivler'in batısına düştüğünün...

Video: Apple AirTag Kutusundan Çıkıyor (Ön İnceleme)

Apple'ın 20 Nisan'daki İlkbahar etkinliğinde duyurusu gerçekleştirilen yeni ürünlerden biri de AirTag olmuştu. Bu eşya takip cihazı hafta içinde Türkiye'de de satışa sunuldu ve...

F1 İspanya GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 2021 sezonunda heyecan ara vermeden devam ediyor. Portekiz'den sonra sırada onun komşusu İspanya var. Geçen yıl pandemi nedeniyle İspanya GP ağustos ayında...