Vimeo yola bağımsız bir şirket olarak devam edecek

Çevrimiçi video paylaşım platformu Vimeo, pandemi dönemindeki hızlı büyümesinin ardından yola bağımsız bir şirket olarak devam edecek. Platform kuruluşundan kısa bir süre sonra Angie’s List, Ask, Dotdash ve kısa bir süre öncesine kadar Match Group’un sahibi olan medya ve teknoloji devi IAC’nin çatısı altına girmişti.

Vimeo’nun bağımsız bir şirkete dönüşme sürecinin 2021’in ikinci çeyreği itibarıyla tamamlanması planlanıyor. IAC CEO’su Joey Levin, “Vimeo’nun kendi kanatlarıyla uçmasının ve muhteşem bir bağımsız şirket olmasının zamanı geldi” şeklinde konuştu. Vimeo’nun bağımsız bir şirkete dönüşerek yeni ürün ve satış özellikleri için kaynak sağlaması hedefleniyor.

2004’te kurulan Vimeo, uzun süre boyunca YouTube’a karşı daha profesyonel bir alternatif olarak değerlendirilmişti. Vimeo’da para ödeyen kullanıcılar, içeriklerindeki video oynatıcıyı özelleştirebiliyor. Videoları şifreyle koruma altına alma, özel site oluşturma, Google Analytics ile entegrasyon gibi özellikler de kullanıcılara sunuluyor. Dileyen içerik sahipleri, içeriklerini Vimeo’da kiralamaya açabiliyor.

Vimeo’nun hâlihazırda 200 milyon kullanıcısı bulunuyor. Pandeminin başlamasının ardından servisin 30 milyondan fazla yeni üye kazandığı belirtilirken, platforma 60 milyondan fazla yeni videonun yüklendiğine dikkat çekiliyor. Şirketin CEO’su Anjali Sud, Vimeo’nun canlı etkinliklere ev sahipliği yaptığının da altını çizdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 12 satışları Apple'a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Discord Threads adlı ileti dizileri özelliğini kullanıma sundu

Vimeo geçtiğimiz ay 150 milyon dolar kaynak sağlamıştı. Bu da platformun piyasa değerini 2.75 milyar dolara çıkarmıştı. Sud, bu yeni kaynak sayesinde Vimeo’nun kurumsal araçlarını ve canlı yayın özelliklerini kuvvetlendireceğini dile getirdi. CEO, yeni döneme hazır olduklarını vurgulamayı da ihmal etmedi.

Google arama gelirleri rekor kırdı, YouTube gelirleri patladı

Google, geride kalan üç aylık dönemde 17,9 milyar dolarlık rekor bir kâr elde etti ve bu finansal tablolar sayesinde, COVID-19'a rağmen yükselen diğer teknoloji...

Instagram 16 yaşından küçükler için hesapları varsayılan olarak gizli yapıyor

Facebook'a ait Instagram, uygulamayı gençler için daha güvenli hale getirmek için tasarladığı çeşitli değişiklikleri kullanıma sunuyor. Artık, hizmete kaydolan ve 16 yaşından (veya belirli...

iPhone 12 satışları Apple’a durgun dönemde rekor gelir ve kâr getirdi

Apple'ın rekor kıran kazanç raporları dizisi açıklanan en son çeyrek raporuyla birlikte devam ediyor. Şirket, geride kalan Nisan-Haziran 2021 döneminde 81,43 milyar dolar gelir...