iPad sahiplerinin büyük bir merakla beklediği iOS 4.2 yazılımı sonunda yayınlandı. Yeni yazılımı iPad’e kurup hemen yenilikleri incelemeye aldık. iOS 4.2’nin iPad’in kullanışlılığını arttırdığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Üstelik artık iPad’in arayüzünü Türkçe olarak kullanmak ve Türkçe karakterleri kullanabilmek de mümkün.

iOS 4.2 ile birlikte iPhone’dan aşina olduğumuz ve daha önce de reklamı fazlasıyla yapılan iOS 4 duvar kağıdı yüklü geliyor. Multitasking işlevi iPhone’lardan alıştığımız gibi çalışıyor. Daha önce ekranı kilitlemeye yarayan, iPad sağ üstündeki fiziksel anahtar artık cihazın sesini kapatma işlevi görüyor. Ekran kilidi iPhone’da olduğu gibi multitasking çubuğuna taşınmış. AirPlay desteği, iPad ile aynı ağa bağlı olan Apple TV’lerle sorunsuz bir şekilde ve hiçbir ek ayara gerek bıraktırmadan çalışıyor. Bu arada AirPlay ikonunu görebilmeniz için Apple TV ya da Airport Extreme gibi AirPlay destekli bir cihaza sahip olmalısınız.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
Apple'dan iPhone X ile hareketli aktivitelerin fotoğraflarını çekmek için ipuçları

Sözü bir kenara bırakalım ve daha fazlası için sizi hazırlamış olduğumuz inceleme videosuna davet edelim.

Video: iOS 4.2 yüklü iPad inceleme altında

6 YORUMLAR

 1. Video için teşekkürler ancak F klavye olarak da kullanabileceksiniz diyorsunuz, F klavyeyi seçenekler arasında bulamadım

 2. yeni piyasada satılan wireless f klavye (daha önce almıştım, uymayınca iade ettim) alıp kullanabilir miyim?

  • Uymayınca derken cihaz ile klavyeyi kablosuz bağlantı üzerinde haberleştirememekten bahsediyorsanız, bunu biraz araştırmak gerek. Ancak kastettiğiniz klavye ile Türkçe’nin düzgün bir biçimde yazılması ise, bu mümkün.

 3. kablosuz f klavye almıştım, ipad ile de eşleştirdim ancak ipad klavye seçenekleri arasında türkçe f yok, qwerty var onla eşleştirince de f yerine qwerty çıkıyor. IOs 4.2 nin klavye seçenekleri arasında da Türkçe F maalesef yok

 4. Ne yazık ki ipad Türkçe F desteklemiyor. Ben apple’in sitesinde enhancement request olarak bildirdim. Yıllarca Türkiye ye F tuş takımlı bilgisayarlar satmış bir firma niçin ipad e F yi koymamış anlayamadım. Bizim vatandaşımız da eğitimsiz, bakın bakalım kaç kişi 10 parmak yazıyor???

  F yazmak en iyisi ancak Q da olsa bakın bakalım kaç kişi on parmak yazıyor??? Kaç kişi??? Eğitimsiz ve tembeliz…

  Zaten 10 parmak yazanlar mutlaka F klavyeyi arar, çünkü hız isteyince ister istemez konfor için gerekiyor. Q da yazılmıyor mu: Evet, Q da da on parmak Türkçe yazılabiliyor, hatta steno olimpiyatlarında Q Türkçe klavyeyle kazanan da var.

  Sonuçta Apple’ın F desteğini çıkarması gerekir.

YORUM YAZIN

Lütfen yorumunuzu giriniz
Lütfen adınızı ve soyadınızı giriniz