Venüs’te hayatın varlığına dair kanıt; bilmeniz gerekenler, NASA’nın yorumu

google news abone ol

Dünya, pazartesi günü Venüs gezegeninde yaşamın güçlü kanıtlarının keşfedildiğinin duyurulmasıyla şok oldu. Bilim dünyasında prestiji yüksek bir yayın olan Nature Astronomy dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Venüs atmosferinde Dünya’daki yaşamla ilişkili olan kokulu, yanıcı bir gazın “şaşırtıcı” miktarlarda tespit edildi. Çalışmaya dahil olmayan NASA, bulgularla ilgili resmi bir yorum yayınladı.

14 Eylül Pazartesi günü Nature Astronomy dergisi “Venüs’ün bulut katmanlarında bulunan fosfin gazı” başlıklı bir çalışma yayınladı. Çalışma, Venüs atmosferinde fosfin adı verilen büyük miktarda bir gazın keşfini detaylandırıyor. Bu gaz, yaşam için potansiyel bir biyolojik imza olarak kabul ediliyor, diğer gezegenlerde ve gök cisimlerinde yaşamın kanıtı olarak kullanılabilir.

Venüs, Dünya’nın en yakın komşusudur. Muhtemelen onu açık bir gecede Ay’dan çok uzakta olmayan parlak bir yıldız olarak görürsünüz. Yeni çalışmaya göre Venüs atmosferi, “herhangi bir fosforun oksitlenmiş formlarda olması gereken fosfin gazının görünür varlığını içeren hiperasidik, ılıman bulutlarla dolu”.

Çalışmada aşağıdaki ifade yer alıyor:

PH3’ün [fosfin gazı] varlığı; Venüs’ün atmosferinde, bulutlarında, yüzeyinde ve yeraltında veya şimşek, volkanik veya meteoritik dağıtımla, şu anda bilinen hiçbir abiyotik üretim rotası olmaksızın, kararlı durum kimyası ve fotokimyasal yolların kapsamlı çalışmasından sonra açıklanamaz.

Venüs’te hayat değil, hayatın kanıtları var 

Bulgular oldukça heyecan verici, ancak Venüs’te yaşamın bulunmadığı unutulmamalı. Daha doğrusu, bu çalışma bir biyolojik imzanın varlığını, gezegendeki potansiyel yaşam varlığının kanıtı olabilecek bir bulguyu gösteri. Bu önemli bir ayrım, çünkü şu anda Venüs atmosferinde yaşam teyit edilmedi.

Biyolojik imzalar, herhangi bir dış gezegende yaşamın olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu olarak öneriliyor. Bu tür kanıtlar, yaşamın yokluğunda var olma ihtimali çok düşük olan bileşikler, izotoplar, moleküller veya benzer şeylerden oluşur; büyük olasılıkla şu anda gezegende var olan veya geçmişte bir noktada var olan yaşamın sonucu olan şeyler olarak nitelendirilir.

Yeni çalışma, ‘yaşamın varlığı’ potansiyeline ek olarak ‘bilinmeyen fotokimya veya jeokimya’ da dahil olmak üzere diğer potansiyel fosfin gazı kaynaklarının da mümkün olduğuna işaret ediyor. Gazın kaynağını bulmak için bulgulara yönelik daha fazla araştırma yapılması gerekecektir.

Fosfin gazı benzersiz bir şekilde yaşamla, yani Dünya’daki yaşamla ilişkilidir. Bu gaz, Güneş Sisteminin diğer bazı kısımlarında bulunsa da, varlığı atmosferinde hızla yok olacağı kayalık gezegenlerle değil, gaz devleriyle sınırlıdır. Bu nedenle çalışma, fosfin gazının ‘biyo-imza-gaz araması için çoğu kriteri karşıladığını’, ancak Dünya’nın ötesindeki yaşamın keşfini beyan etmek için tek başına yeterli olmadığını belirtiyor.

Çalışmadaki şu detay dikkat çekiyor:

İdeal bir biyo-imzalı gaz kesin olmalıdır. Canlı organizmalar tek kaynağı olmalı ve kirletici çizgilerle harmanlanmamış, doğası gereği güçlü, kesin olarak karakterize edilmiş spektral geçişlere sahip olmalıdır – ki bu kriterlerin hepsi genellikle ulaşılabilir değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Rusya yeni uzay istasyonunun modelini sergiledi

NASA’dan Venüs’teki bulguyla ilgili açıklama

Heyecan verici çalışmanın yayınlanmasının ardından, NASA bu çalışmayla ilgisinin bulunmadığını ve şu anda bulgular hakkında yorum yapamayacağını belirterek konuya dahil oldu. Ancak uzay kuruluşu, çalışmanın kayda değer bir dergide yayınlandığına ve “bilimsel emsal değerlendirme sürecine” güvendiğine dikkat çekiyor.

Venüs, yaşam arayışında pek ilgi görmüyor olsa da, bu durum yakında değişecek gibi görünüyor. NASA aşağıdaki yorumu yaptı:

Aşırı sıcaklıkları, atmosferik bileşimi ve diğer faktörlerden dolayı yaşam arayışının önemli bir parçası olmamasına rağmen Venüs, artan sayıda gezegensel cisimde olduğu gibi, heyecan verici bir keşif yeri olduğunu kanıtlıyor. NASA’nın Keşif Programı için gelecek dört aday görevden ikisi ve NASA’nın da ortak olduğu, Avrupa’nın EnVision misyonu Venüs’e odaklanıyor. Ayrıca Venüs daha küçük görevlerle ulaşabileceğimiz gezegensel bir varış noktasıdır.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

11. nesil Intel işlemcili Lenovo bilgisayarlarda Amazon Prime indirimi var

Şu sıralar bir dizüstü bilgisayar satın almayı düşünüyorsanız, Amazon.com.tr'de Prime abonelerine özel Lenovo dizüstü bilgisayar fırsatlarına bakmanız yerinde olacaktır. Eğer bu bağlantıya tıklatıp aylık...

WhatsApp Windows uygulaması artık telefonsuz çalışıyor

WhatsApp Windows uygulaması için hazırlanan son güncelleme tasarımı yenilemenin yanı sıra oldukça önemli bir özelliği de beraberinde getiriyor. Artık kullanıcılar bu uygulamayı telefonlarından bağımsız...

Vivo V25 ve V25 Pro tanıtıldı, işte özellikleri

Vivo V25 ve V25 Pro modellerini gözler önüne çıkardı. Orta segmentte konumlanan iki telefonda da etkileyici özellikler mevcut. V25'te otomatik odaklama özelliğine sahip 50...

Adidas’tan ışıkla şarj olan yeni kablosuz kulaklık

Adidas RPT-02 SOL adını taşıyan yeni kablosuz kulaklığını tanıttı. İsveç merkezli Zound Industries ile birlikte geliştirilen RPT-02 SOL'un en önemli özelliği olarak doğal veya...

Meta’dan Reels deneyimini geliştirecek yeni özellikler

Meta'nın TikTok ile daha iyi rekabet edebilmek adına Reels içeriklerini uygulamalarında ön plana çıkarma yolculuğu devam ediyor. Bu yolculuğun Instagram tarafında bazı yanlış adımlar...

MediaMarkt’ın Depoları Boşaltıyoruz, Stokları Eritiyoruz! kampanyasında Galaxy Z Flip 3 var

MediaMarkt'ın geçen hafta başlayan Depoları Boşaltıyoruz, Stokları Eritiyoruz! kampanyası tüm hızıyla devam ediyor. Akıllı telefonlardan küçük ev aletlerine tabletlerden televizyonlara binlerce elektronik ürün MediaMarkt’ta...

Resmi satışı sona eren 27 inç iMac Amazon.com.tr’de indirimli fiyatla satışta

Okulların açılmasına sadece birkaç hafta kalmışken, hem okula hazırlık hem de boş zamanlarında eğlence amaçlı kullanacağı bir bilgisayar isteyenler için Amazon.com.tr'de dikkat çeken fırsatlar...