Venüs’te hayatın varlığına dair kanıt; bilmeniz gerekenler, NASA’nın yorumu

Dünya, pazartesi günü Venüs gezegeninde yaşamın güçlü kanıtlarının keşfedildiğinin duyurulmasıyla şok oldu. Bilim dünyasında prestiji yüksek bir yayın olan Nature Astronomy dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, Venüs atmosferinde Dünya’daki yaşamla ilişkili olan kokulu, yanıcı bir gazın “şaşırtıcı” miktarlarda tespit edildi. Çalışmaya dahil olmayan NASA, bulgularla ilgili resmi bir yorum yayınladı.

14 Eylül Pazartesi günü Nature Astronomy dergisi “Venüs’ün bulut katmanlarında bulunan fosfin gazı” başlıklı bir çalışma yayınladı. Çalışma, Venüs atmosferinde fosfin adı verilen büyük miktarda bir gazın keşfini detaylandırıyor. Bu gaz, yaşam için potansiyel bir biyolojik imza olarak kabul ediliyor, diğer gezegenlerde ve gök cisimlerinde yaşamın kanıtı olarak kullanılabilir.

Venüs, Dünya’nın en yakın komşusudur. Muhtemelen onu açık bir gecede Ay’dan çok uzakta olmayan parlak bir yıldız olarak görürsünüz. Yeni çalışmaya göre Venüs atmosferi, “herhangi bir fosforun oksitlenmiş formlarda olması gereken fosfin gazının görünür varlığını içeren hiperasidik, ılıman bulutlarla dolu”.

Çalışmada aşağıdaki ifade yer alıyor:

PH3’ün [fosfin gazı] varlığı; Venüs’ün atmosferinde, bulutlarında, yüzeyinde ve yeraltında veya şimşek, volkanik veya meteoritik dağıtımla, şu anda bilinen hiçbir abiyotik üretim rotası olmaksızın, kararlı durum kimyası ve fotokimyasal yolların kapsamlı çalışmasından sonra açıklanamaz.

Venüs’te hayat değil, hayatın kanıtları var 

Bulgular oldukça heyecan verici, ancak Venüs’te yaşamın bulunmadığı unutulmamalı. Daha doğrusu, bu çalışma bir biyolojik imzanın varlığını, gezegendeki potansiyel yaşam varlığının kanıtı olabilecek bir bulguyu gösteri. Bu önemli bir ayrım, çünkü şu anda Venüs atmosferinde yaşam teyit edilmedi.

Biyolojik imzalar, herhangi bir dış gezegende yaşamın olup olmadığını belirlemenin en iyi yolu olarak öneriliyor. Bu tür kanıtlar, yaşamın yokluğunda var olma ihtimali çok düşük olan bileşikler, izotoplar, moleküller veya benzer şeylerden oluşur; büyük olasılıkla şu anda gezegende var olan veya geçmişte bir noktada var olan yaşamın sonucu olan şeyler olarak nitelendirilir.

Yeni çalışma, ‘yaşamın varlığı’ potansiyeline ek olarak ‘bilinmeyen fotokimya veya jeokimya’ da dahil olmak üzere diğer potansiyel fosfin gazı kaynaklarının da mümkün olduğuna işaret ediyor. Gazın kaynağını bulmak için bulgulara yönelik daha fazla araştırma yapılması gerekecektir.

Fosfin gazı benzersiz bir şekilde yaşamla, yani Dünya’daki yaşamla ilişkilidir. Bu gaz, Güneş Sisteminin diğer bazı kısımlarında bulunsa da, varlığı atmosferinde hızla yok olacağı kayalık gezegenlerle değil, gaz devleriyle sınırlıdır. Bu nedenle çalışma, fosfin gazının ‘biyo-imza-gaz araması için çoğu kriteri karşıladığını’, ancak Dünya’nın ötesindeki yaşamın keşfini beyan etmek için tek başına yeterli olmadığını belirtiyor.

Çalışmadaki şu detay dikkat çekiyor:

İdeal bir biyo-imzalı gaz kesin olmalıdır. Canlı organizmalar tek kaynağı olmalı ve kirletici çizgilerle harmanlanmamış, doğası gereği güçlü, kesin olarak karakterize edilmiş spektral geçişlere sahip olmalıdır – ki bu kriterlerin hepsi genellikle ulaşılabilir değildir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
iPhone 12 ile dünyanın farklı ülkelerinden portreler, manzaralar ve diğer fotoğraflar

NASA’dan Venüs’teki bulguyla ilgili açıklama

Heyecan verici çalışmanın yayınlanmasının ardından, NASA bu çalışmayla ilgisinin bulunmadığını ve şu anda bulgular hakkında yorum yapamayacağını belirterek konuya dahil oldu. Ancak uzay kuruluşu, çalışmanın kayda değer bir dergide yayınlandığına ve “bilimsel emsal değerlendirme sürecine” güvendiğine dikkat çekiyor.

Venüs, yaşam arayışında pek ilgi görmüyor olsa da, bu durum yakında değişecek gibi görünüyor. NASA aşağıdaki yorumu yaptı:

Aşırı sıcaklıkları, atmosferik bileşimi ve diğer faktörlerden dolayı yaşam arayışının önemli bir parçası olmamasına rağmen Venüs, artan sayıda gezegensel cisimde olduğu gibi, heyecan verici bir keşif yeri olduğunu kanıtlıyor. NASA’nın Keşif Programı için gelecek dört aday görevden ikisi ve NASA’nın da ortak olduğu, Avrupa’nın EnVision misyonu Venüs’e odaklanıyor. Ayrıca Venüs daha küçük görevlerle ulaşabileceğimiz gezegensel bir varış noktasıdır.

YORUMLARINIZI BEKLİYORUZ

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Realme C20 resmiyet kazandı: Helio G35, 5000 mAh pil

Realme, uygun fiyatlı cihazların bulunduğu C serisinin en yeni üyesini gözler önüne çıkardı. İlk olarak Vietnam'da satışa sunulan telefon Realme C20 adını taşıyor. Akıllı...

iPhone 12 ile dünyanın farklı ülkelerinden portreler, manzaralar ve diğer fotoğraflar

Apple'ın iPhone 12 serisi gelişmiş kamera sistemleri ve şirketin deyimiyle "bir akıllı telefondaki en hızlı çip" olan A14 Bionic ile tüm kullanıcılara güçlü bilişimsel...

Microsoft Edge için temalar, uyuyan sekmeler ve şifre yöneticisi

Microsoft bu hafta içinde Edge internet tarayıcısı için yeni ve renkli temalar çıkarıyor. Bunun yanı sıra internet tarayıcısı ve genel PC performansının artmasını sağlayan...

Honor V40 tanıtıldı: Dimensity 1000+, 50 MP kamera

Honor V40, birkaç ertelemenin ardından sonunda resmen gözler önüne çıktı. 5G destekli V40, Honor'un Huawei'den ayrılıp Shenzhen merkezli bir konsorsiyumun kontrolüne geçmesinin ardından tanıttığı...

Linux M1 işlemcili Mac bilgisayarlarda başarıyla çalıştırılıyor

Yeni bir Linux çalıştırma girişimiyle Apple'ın M1 işlemcili Mac bilgisayarlarında Ubuntu ilk kez çalıştırıldı. Güvenlik testi için iOS'in sanallaştırılmış bir versiyonunu sunan Corellium adlı...

Samsung Galaxy S21 Ultra Ön İnceleme: Yeni telefonla ilk 24 saat

Samsung'un geçen perşembe günü Unpacked etkinliğinde duyurusunu gerçekleştirdiği Galaxy S21 serisinin en üst seviyedeki modeli Galaxy S21 Ultra elimize ulaştı. Şu anda ön sipariş...

LG akıllı telefon pazarından çıkmayı değerlendiriyor

LG, neredeyse altı yıldır kesintisiz biçimde zarar etmesinin ve 5 milyar dolar harcamanın ardından akıllı telefon pazarından çıkma konusunu ciddi şekilde değerlendiriyor. The Korea...

Bilgilendirici ve kaliteli teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

Ana ekrana ekleyin

Ekle
×