Valve Steam Deck için oynanabilir oyun sayısı 100’ü geçti

Uzun süredir beklenen Valve Steam Deck için teslimatların başlamasına bir aydan kısa bir süre kaldı. Cihazda hangi oyunların oynanabileceğini merak eden bir Steam kullanıcısı, SteamDB’nin altını üstüne getirerek Valve’ın hangi oyunlar için sertifika verdiğini ortaya çıkardı.

Bu araştırma, Valve’ın şimdiden 106 oyunun Steam Deck uyumluluğunu test ettiğini gösteriyor. Sonuçları Steam üzerinde görmek mümkün olmasa da, meraklı oyun severlerin hazırladığı liste burada mevcut.

Valve’ın Steam Deck onaylama sürecinin dört farklı katmanı olduğu görülüyor. En yüksek katman, “Onaylanmış” adını taşıyor. Bu gruptaki oyunların Valve’ın kumanda desteği ve performans kontrolleri de dahil olmak üzere tüm testlerden geçtiği belirtildi.

İkinci seçeneğin ismi ise “Oynanabilir”. Bu gruptaki oyunlar da Steam Deck’te çalışacak, ancak oyunlardan en iyi performansı almak için bazı değişiklikler yapmak gerekiyor. “Desteklenmeyen” katmanında Valve’ın test ettiği ve Steam Deck’te çalışmayan oyunlar bulunuyor. “Bilinmeyen” grubunu ise henüz Valve’ın test etmediği oyunlar yer alıyor.

Test edilen 106 oyundan 60’ının “Onaylanmış” grubunda olduğu ve sadece beşinin “Desteklenmeyen” sınıfına yerleştirildiği belirtildi. Bu beş oyundan dördünün sanal gerçeklik oyunu olduğunu ve doğal olarak Steam Deck’te çalışmayacağı ifade edildi.

Onaylanan oyunlar arasında Portal 2, Death Stranding ve Dark Souls 3 bulunuyor. Bağımsız oyunlar Cuphead ve Celeste’in listede varlığı da dikkat çekiyor. Steam Deck’in mevcut desteklenen oyun listesi oldukça heyecan verici görünüyor.

Valve Steam Deck teslimatlarına şubat ayının sonları itibarıyla başlamayı planlıyor.

Sinan Küstür
Sinan Küstür
Medya, Kültür ve Kimlik üzerine yüksek lisans yaptı. Teknolojiye olan ilgisini ve eğitiminin sunduğu donanımı Teknoblog çatısı altında sunuyor.
İLGİLİ HABERLER
POPÜLER

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun