Uzay aracı kuyruklu yıldızın yüzeyine inişine başladı

rosetta-esa-121114

Avrupa Uzay Ajansı ilk kez bir kuyruklu yıldıza uzay aracı indirmeyi deniyor ve beklenen zaman geldi. Yaklaşık on yıl önce uzayda yolculuğuna başlayan Rosetta adlı uzay aracı bugün Türkiye saatiyle saat 10:00’da Comet 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızının yüzeyine iniş görevine başladı.

Uzay aracının iniş süreci ESA’nın sayfasında bulunan canlı blog üzerinden takip edilebiliyor. Ayrıca Twitter üzerinden de #CometLanding konu etiketini takip ederek konuyla ilgili anlık paylaşımları almak mümkün.

ESA’nın bu görevi 2004 yılında, Facebook’un henüz yeni kurulduğu, Web 2.0 devriminin henüz yaşanmadığı, sosyal medyanın henüz patlama yapmadığı zamanlarda başladı. 10 yıl boyunca uzayda yolculuk yapan bu araç 6 Ağustos 2014 tarihinde Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına ulaştı ve bugün de uzay aracıyla birlikte seyahat eden Philae adlı araxi aracı ayrılarak kuyruklu yıldız yüzeyine inişini gerçekleştiriyor.

Eğer her şey düzgün giderse, Philae bu akşam 17:00-18:00 arasında inişini başarıyla tamamlamış olacak.

[Görsel – ESA]

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

iPhone satın almayı düşünenlerin ilgisini çekecek indirim fırsatı

Bugünlerde bir iPhone satın almayı düşünüyorsanız, bu indirim fırsatı mutlaka ilginizi çekecektir. Trendyol'da bulunan Gürgençler Apple Premium Reseller mağazasında iPhone 12 Pro Max, iPhone...

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçaları Hint Okyanusu’na düştü

Kontrolden çıkan Çinli roketin parçalarının Hint Okyanusu'na düştüğü tahmin ediliyor. Çin'in uzay ajansının sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, Long March 5B roketin Maldivler'in batısına düştüğünün...