USB-C portlu iPhone bekleyenleri üzecek rapor

USB-C portlu iPhone hayali suya düşmüş olabilir. Bu iddia Apple analisti Ming-Chi Kuo’nun en son araştırma notunda yer alıyor. Apple’ın gelecek iPhone cihazlarında USB-C’ye uyum sağlama veya güç butonuna Touch ID sensörü yerleştirme gibi planlarının olmadığını öğreniyoruz. Bu iki teknoloji de Apple’ın 2020 yılında çıkardığı iPad Air modelinde yer alıyor.

Apple Insider tarafından yayınlanan raporda Apple’ın kararının arkasınaki mantık da detaylandırılıyor. Kuo, “USB-C’nin MFi (Made for iPhone) işinin karlılığına zararlı olduğuna ve su geçirmezlik özelliklerinin Lightning ve MagSafe’den daha düşük olduğuna inanıyoruz.” diyor.

Bu nedenle bir USB-C iPhone yerine Kuo, Apple’ın doğrudan şarj etmek için yalnızca kablosuz şarja ve özellikle de Apple’ın MagSafe teknolojisine dayanan, uzun süredir söylentilere konu olan, portsuz bir iPhone’a geçebileceğini öne sürüyor. Özellikle MagSafe, Kuo’nun gündeme getirdiği endişelerin her ikisine karşı düzgün bir çözüm sunacaktır: MagSafe bağlantı noktalarını ortadan kaldırarak telefonu Lightning’den bile daha fazla su geçirmez hâle getirir. Ayrıca Apple, MFi programı aracılığıyla MagSafe standardını hâlâ kontrol ederek lisans ücretlerinin karşılığını almaya devam edecek.

Ancak Kuo, Apple’ın MagSafe ekosisteminin iPhone için tek şarj yöntemi olarak güvenilebilecek noktaya ulaştığını düşünmediğini de belirtiyor. Bunun yerine, Apple’ın Lightning bağlantı noktasını “öngörülebilir gelecekte” kullanmaya devam edeceğini düşünüyor.

Ayrıca Kuo’nun raporu, gelecekteki iPhone’lar için başka bir söylentiyi de yalanlıyor: Apple’ın güç düğmesine geçen yıl çıkardığı yeni iPad Air’da sunduğuna benzer bir Touch ID sensörü ekleyebileceği fikri. Kuo’ya göre, Apple’ın bu yükseltmeyi de ekleyeceği bir zaman aralığı yok. Bununla birlikte, Bloomberg‘in daha önceki bir haberi, Apple’ın bu yılki iPhone serisi için doğrudan ekrana entegre edilmiş bir Touch ID tarayıcıyı test ettiğini, ancak bunun final cihazda yer alıp almayacağının belli olmadığını dile getirmişti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
Google Pixel 6 için üretim kapasitesini ikiye katlıyor

Kuo’nun tüm raporu, Apple’ın gelecekteki iPhone serisi hakkında çok daha fazla bilgi içeriyor. Bu yılki iPhone’lar için daha küçük bir çentik ve daha yüksek yenileme hızına sahip ekranlar, 2022’de delikli ekrana yerleştirilmiş ön kamera söylentileri ve en erken 2023’te piyasaya sürülebilecek potansiyel bir sekiz inçlik katlanabilir iPhone ile ilgili tahminler var.

F1 Amerika GP 2021: Saat kaçta, nasıl canlı izlenir?

Formula 1 heyecanı iki haftalık bir aranın ardından Türkiye'den ABD'ye taşınıyor. F1 Amerika GP 2021 hafta sonunda yine heyecanlı bir yarış bizi bekliyor. Geçen...

Huawei Nova 9 Ön İnceleme: Kaan Arlı’dan Huawei deneyimi ile ilgili detaylar – Video

Huawei geçtiğimiz ay Çin'de duyurusunu gerçekleştirdiği Huawei Nova 9'un Doğu Avrupa, İskandinavya, Kanada ve Türkiye bölgeleri için lansmanını Avusturya'nın başkenti Viyana'da gerçekleştirdi. Öte yandan...

Sony A7 IV tanıtıldı: 33 MP sensör, 4K video kaydı

Sony, aynı zamanda A7 IV olarak da bilinen Alpha 7 IV fotoğraf makinesini/kamerasını tanıttı. A7 IV, Sony'nin 2018'de çıkarttığı giriş segmenti tam kare kamerası...

Apple Watch Series 7 söküm işleminde dikkat çekici detaylar – Video

Apple Watch Series 7'nin Türkiye'nin de aralarında bulunduğu çeşitli ülkelerde satışa sunulmasıyla birlikte, iFixit ekibi bu yeni Apple akıllı saatinin söküm işlemlerine zaman kaybetmeden...

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için
Teknoblog YouTube kanalına abone olun