Uluslararası Uzay İstasyonu’nda küçük bir enerji kesintisi yaşanıyor

iss-canli-yayin-020514

Uluslararası Uzay İstasyonu’nda geçtiğimiz cuma günü küçük bir elektrik arızası meydana geldi. İstasyona gerekli enerjiyi sağlayan sekiz güç kanalından biri devre dışı kaldı. Söz konusu kesinti, Uluslararası Uzay İstasyonu içinde görev yapan astronotlara yönelik herhangi bir tehlike arz etmezken, diğer yedi güç kanalı da sorunsuz biçimde çalışmayı sürdürüyor.

Uluslararası Uzay İstasyonu’nun güç kanallarından birinin çalışmamasının sebebi ise basit bir kısa devre. Alınan tedbirler sayesinde kısa devreden etkilenen her unsur alternatif bir güç kanalına yönlendirilirken, Uluslararası Uzay İstasyonu bünyesindeki altı astronot da normal faaliyetlerine devam ediyor. Ancak söz konusu güç kanalının tamiri için gerekli parçalar halihazırda Uluslararası Uzay İstasyonu envanterinde bulunmuyor. Dolayısıyla gerekli parçanın bir roketle gönderilmesi gerekiyor. Söz konusu teslimat işlemi, önümüzdeki yılın başlarında uzaya fırlatılacak SpaceX’in Falcon 9 roketiyle gerçekleştirilecek. SpaceX, fırlatma takvimini henüz açıklamadığı için teslimatın tam tarihi bilinmiyor.

Parçanın Uluslararası Uzay İstasyonu’na teslim edilmesinin ardından astronotlar bir uzay yürüyüşü yapacak ve bozuk parçayı değiştirerek güç kanalını yeniden çalıştıracak. Söz konusu değişim işleminin de yaklaşık 5 saat süreceğini belirtmekte fayda var. Bu süreç bir kısa devre için kulağa oldukça zahmetli gelse de, uzayda işlerin Dünya’daki gibi ilerlemediğini unutmamak gerekiyor.

Teknolojik ekipmanların uzayda bozulması sıra dışı bir durum değil. Uzun mesafeli uzay yolculuklarının, örneğin Mars, başarıya ulaşması için araçlarda yedek parçalara yer ayrılması büyük önem taşıyor. Kızıl gezegene yapılacak kargo seferlerinin altı ay sürebileceği göz önüne alınınca ihtiyaç duyulabilecek yedek parçaların da uzay araçlarına yüklenmesi gerekiyor.

İLGİLİ HABERLER