Ukrayna resmi internet sitelerine yapılan siber saldırılardan Rusya’yı sorumlu tutuyor

google news abone ol

Ukrayna, onlarca devlet kurumuna ait internet sitesine düzenlenen siber saldırılardan Rusya’yı sorumlu tutuyor. The Guardian’ın haberine göre, ülkenin dijital dönüşüm bakanlığından yapılan açıklamada, Rusya’nın “hibrit bir savaş” yürüttüğü belirtildi. Rusya’nın iki ülke arasındaki gergin ilişkileri daha da germeye çalıştığını iddia eden bakanlık, hükümete olan güvenin sarsılmasının amaçlandığını öne sürdü.

Ukraynalı yetkililer saldırıların arkasında Rusya’nın olduğunu gösteren net bir kanıt paylaşmadı. Ancak Microsoft tarafından gerçekleştirilen bir araştırma, Ukrayna’nın maruz kaldığı saldırıların arkasında bir devletin olduğuna işaret ediyor.

Microsoft’un Tehdit İstihbarat Merkezi, saldırılarda kullanılan kodun tamamen yıkıcı bir zararlı yazılım olduğunu ve fidye yazılımı olarak gizlendiğini belirtti. Fidye notunun, Bitcoin cüzdanının ve şifrelenmiş mesaj belirtecinin bulunduğu kodda, bir kurtarma mekanizması mevcut değil. Master Boot kaydını silen kod, dosyaları bozan zararlı yazılımı indiriyor. Saldırının tüm hedeflerinin Ukrayna’da olması da Rus etkisi ihtimalini kuvvetlendiriyor.

Rusya siber saldırıyla ilgisinin olduğu iddiasını tahmin edilebileceği gibi reddediyor. Başkan Vladimir Putin’in sözcüsü tarafından yapılan açıklamada, Ukrayna’nın kötü havadan bile Rusya’yı sorumlu tuttuğu belirtildi. Rusya uzun süredir Ukrayna dışında ABD ve Avrupa ülkelerine yönelik siber saldırılar düzenlemekle de suçlanıyor.

Kaliteli ve bilgilendirici teknoloji videoları için Teknoblog YouTube kanalına abone olun

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DJI Mini 3 drone yakında resmiyet kazanacak

DJI Mini 3 drone'unun Pro olmayan versiyonunu yakında tanıtmaya hazırlanıyor. Bu drone'a ait olduğu söylenen fotoğraflar Twitter'da paylaşılıyor. Söz konusu fotoğraflarda hem Mini 3'ü...

Elon Musk: Apple yeniden Twitter’a “tam kapasiteyle” reklam veriyor

Elon Musk'ın açıklamasına göre, Apple Twitter'a yeniden "eskisiyle aynı" miktarda reklam vermeye başladı. SpaceX, Tesla ve Twitter CEO'su söz konusu bilgiyi bir Spaces odasında...

ÖNE ÇIKANLAR